شماره امروز: ۵۴۷

بررسی ارزان‌ترین کشورها برای شروع کسب‌وکار

| کدخبر: 134934 | |

در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای شروع کسب‌وکار جدید در کشورها صورت گرفته است.

گروه گوناگون|

 در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای شروع کسب‌وکار جدید در کشورها صورت گرفته است. در جامعه مدرن و در حال تغییر، بسیاری از کشورها در جست‌وجوی راه‌حلی برای کسب‌وکاری قابل توسعه هستند و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در این زمینه داشته‌اند. در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته این سرمایه‌گذاری با ریسک بیشتری همراه است ولی اغلب در کشورهای توسعه‌یافته کارآفرینی‌ها رشد سریع‌تری دارند.

آن طور که کارشناسان گفته‌اند بطور کلی برای شروع سرمایه‌گذاری 3 فاکتور اصلی مورد نیاز به ترتیب، ایده خوب، سرمایه و محل مناسب هستند. البته لازم نیست کارآفرینی حتما با ایده‌ای خاص و جدید صورت بگیرد تا موفق باشد، حتی یک ایده قدیمی با اجرایی مناسب و تکنولوژی به‌روز می‌تواند بسیار موفقیت‌آمیز عمل کند. این مهم است که آن ایده تا چه اندازه بتواند در بازارهای جهانی مورد استقبال مشتریان قرار بگیرد.

هزینه‌های شروع کسب‌وکار در هر کشوری متفاوت است. آنطور که در گزارش‌های اخیر به دست آمده در سراسر اتحادیه اروپا، هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار کمتر از یک‌سوم از یک درصد درآمد ناخالص ملی (GNI) کشورهاست.

هنگامی که ایده‌ای برای شروع یک فعالیت اقتصادی نهایی می‌شود، گام بعدی آن تامین بودجه است. اگر کارآفرین نتواند هزینه‌های کسب‌وکار خود را تامین کند باید به دنبال سرمایه‌گذار مناسب باشد. در اتحادیه اروپا هزینه‌های شروع یک کسب‌وکار، نسبت به سایر نقاط جهان کمتر است.

شروع کسب‌وکار، مقرراتی از جمله مراحل اداری، ثبت‌نام و سایر فعالیت‌های قانونی را به دنبال دارد. تمام این مراحل زمانبر هستند و هزینه‌هایی را در پی دارند.  در آخرین گزارش کسب‌وکار بانک جهانی، کشورهایی معرفی شده‌اند که برای شروع کسب‌وکار حداقل هزینه را صرف می‌کنند. در این گزارش، زمان سپری شده برای راه‌اندازی کار و هزینه‌های اداری و قانونی از فاکتورهایی است که در رتبه‌بندی کشورها مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس این مطالعه صورت گرفته، هزینه شروع کسب‌وکار در اسلوونی به نسبت درآمد ناخالص ملی، در میان سایر کشورها بسیار پایین است. دراین کشور تقریبا 0.0 درصد از درآمد ناخالص ملی برای سرمایه‌گذاری در کارآفرینی هزینه می‌شود. نیروی کار تحصیلکرده در این کشور، از سرمایه‌های اصلی توسعه به شمار می‌آید. همچنین اسلوونی از سیاست‌های ضد تورم و خصوصی‌سازی به نفع تجارت خود و جذب سرمایه‌گذار استفاده‌ کرده است. در واقع آنطور که در گزارش‌ها آمده است در این کشور، ثبت قانونی و شرایط اداری شروع کسب‌وکار رایگان با هزینه‌ای بسیار پایین صورت می‌گیرد و تلاش می‌شود با ساده‌کردن و پایین‌آوردن هزینه‌ها روند ایجاد شغل در یک مکان ایده‌آل تسهیل شود.

بریتانیا نیز از دیگر کشورهایی است که راه‌اندازی کسب وکار در آن آسان بوده که همین موضوع منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در این کشور شده است. در این کشور هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار، در حدود 0.1 درصد از درآمد ناخالص ملی است. طبق گزارش‌های به دست آمده فعالیت‌های کارآفرینی در این کشور رو به افزایش است. همچنین در سال 2055 نیز بریتانیا در بین کشورهایی قرار گرفت که درصد بالایی از افراد به فعالیت‌های کارآفرینی مشغول هستند.

در ادامه این گزارش نام مقدونیه نیز به چشم می‌خورد. این کشور که اقتصاد کوچکی دارد، ثبات اقتصادی باعث شده که به بهترین مکان برای شروع سرمایه‌گذاری و تشویق کارآفرینان تبدیل شود. در این کشور تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار منجر به کاهش چشمگیر بیکاری شده و هزینه‌های شروع کسب‌وکار در حدود 0.1 درصد از درآمد ناخالص ملی گزارش شده است.

قزاقستان، دانمارک، ایرلند، نیوزیلند و اتریش از دیگر کشورهایی هستند که هزینه‌های شروع کسب‌وکار به نسبت درآمد ناخالص ملی، بسیار پایین است.

در قزاقستان مانند بریتانیا و مقدونیه، هزینه‌های شروع کسب‌وکار در حدود 0.1 درصد از درآمد ناخالص ملی برآورد شده است. این هزینه در کشوری مانند دانمارک به 0.2 درصد از درآمد ناخالص ملی می‌رسد. دانمارک در سال‌های مختلف بهترین کشور برای کسب‌وکار معرفی شده است. هزینه شروع کسب‌وکار در در ایرلند نیز 0.2 درصد از درآمد ناخالص ملی است که در نیوزیلند و اتریش به 0.3 درصد می‌رسد.

طبق گزارش کسب‌وکار بانک جهانی، اگر دولت باعث شود فرآیند ثبت‌نام آسان شود، کارآفرینان بیشتری مایل به ایجاد کسب‌وکارهای جدید می‌شوند. این موضوع علاوه بر کاهش بیکاری و ایجاد شغل، منجر به افزایش درآمدهای داخلی کشور می‌شود. بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان، به عنوان یک سرمایه‌گذاری موثر برای توسعه اقتصادی کشور، به تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار می‌پردازند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران