شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134795 | |

یک تابوت که باستان شناسان احتمال می‌دهند متعلق به دوره اشکانی باشد، در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز در استان خوزستان کشف شد.

یک تابوت که باستان شناسان احتمال می‌دهند متعلق به دوره اشکانی باشد، در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز در استان خوزستان کشف شد. کشف این تابوت در حین انجام عملیات نجات بخشی محوطه تاریخی جوبجی انجام شده است و باستان شناسانی که اکنون در حال کاوش هستند هنوز به صورت کامل این تابوت را بیرون نیاورده‌اند تا مطالعات روی آن بیشتر انجام شود. میثم حسین‌زاده سرپرست عملیات نجات بخشی این محوطه تاریخی از ارایه اطلاعات بیشتر درباره این کشف که طی یکی دو روز گذشته انجام شده، خودداری می‌کند.

پیش از این‌بارها دوستداران میراث فرهنگی درباره احداث کانال آب از عرصه و حریم محوطه تاریخی جوبجی که کشفیات مهمی در آن رخ داده است ابزار نگرانی کرده بودند. با کشف این تابوت به نظر می‌رسد می‌باید پروژه انتقال کانال آب منتفی شود.

محوطه تاریخی جوبجی همان محوطه‌ای است که گنجینه معروفی از دل آن توسط باستان شناسان بیرون آمد. گنجینه طلایی و مفرغی حاکم ایلامی رامهرمز در روستایی به نام جوبجی است، که در عملیات لوله‌کشی سازمان آب و فاضلاب خوزستان در تاریخ ۹ اردیبهشت ۸۶ کشف شد، این گنجینه متعلق به ۶۰۰ تا ۷۰۰ پیش از میلاد در تپه باستانی جوبجی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران