شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131042 | |

با وجود دسترسی به یک لایه خشتی باستانی بسیار مهم در فصل ششم کاوش‌های تپه اشرف که تاریخ اصفهان را به پیش از هخامنشی می‌رساند، کمبود بودجه موجب شده تا کاوش‌ها متوقف شود.

با وجود دسترسی به یک لایه خشتی باستانی بسیار مهم در فصل ششم کاوش‌های تپه اشرف که تاریخ اصفهان را به پیش از هخامنشی می‌رساند، کمبود بودجه موجب شده تا کاوش‌ها متوقف شود.

تپه اشرف با رمز و رازهایی که قرن‌هاست در قلب خویش از چشم آدمیان پنهان نگه داشته، سال‌های سال است که در مسیر رفت‌وآمد اصفهانی‌ها از پل بزرگمهر به سمت پل شهرستان خفته است، هر بار صدای گام‌های کوتاه و بلند آدمیان رویای شیرین «سارویه» را در هم‌می‌شکند، هر چند سال یک‌بار تپه اشرف زبان به بازگویی رازهای تاریخی‌اش می‌گشاید، باستان‌شناسان مهمان بستر خاکی‌اش می‌شوند و سرانگشتانشان با دقت تمام گنج‌های فرهنگی درون تپه را کاوش ‌کند اما زمانی بیش نمی‌گذرد که کمبود بودجه بر تن «کهن‌ دژ» اصفهانی‌ها بار دیگر زخمه تنهایی می‌زند. در فصل ششم کاوش در تپه اشرف که به تازگی به پایان رسیده است، یک لایه باستانی مربوط به دوران هخامنشی و قطعات سفالی از این دوران کشف شد که بسیار حایز اهمیت است اما به گفته جعفری زند، باستان شناس و سرپرست هیئت باستان‌شناسی تپه اشرف اصفهان مشخص نیست فصل بعدی کاوش چه زمانی انجام شود و این تهدیدی برای تپه‌ای باستانی اصفهان است که درست در دل اصفهان و یکی از مناطق خوب شهری واقع شده است، تپه اشرفی که به کهن‌دژ و سارویه نیز شهرت دارد. علیرضا جعفری زند، به مهر گفت: هم اکنون فصل ششم کاوش در تپه اشرف به پایان رسیده است اما متاسفانه در شرایط فعلی ادامه کاوش‌ها برای ما مقدور نیست. از سال‌های گذشته تاکنون بزرگ‌ترین مشکل ما در تداوم بخشیدن به کاوش‌های تپه اشرف کمبود بودجه است، بدیهی است که کاوش‌های تپه اشرف باید ادامه داشته باشد اما میان فصل پنجم و ششم این کاوش‌ها نیز سه سال وقفه افتاد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران