شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130790 | |

رییس‌جمهوری در بازگشت از سفر خود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سردیس سرباز هخامنشی را که بطور غیرقانونی از ایران خارج شده بود، بازگرداند. مدیر اداره کل موزه‌ها خبر داد:

رییس‌جمهوری در بازگشت از سفر خود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سردیس سرباز هخامنشی را که بطور غیرقانونی از ایران خارج شده بود، بازگرداند. مدیر اداره کل موزه‌ها خبر داد: سردیس‌ سرباز هخامنشی همزمان با افتتاح آثار نمایشگاه “باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس “ در بخش هخامنشی موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید. سردیس سرباز هخامنشی بعد از پیگیری‌های حقوقی توسط وزارت امور خارجه و وکلای ایرانی در دادگاه لاهه در امریکا پنجم مهرماه با پرواز رییس‌جمهور به کشور برگردانده شد.

در نخستین عکس‌العمل بعد از بازگرداندن این سردیس هخامنشی و در ادامه صحبت‌هایی که مبنی بر بازگرداندن این اثر تاریخی به تخت جمشید و در کاخ شورا مطرح شده بود، علی اصغر مونسان - معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - شامگاه یکشنبه هشتم مهر، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «سردیس ۲۵۰۰ ساله سرباز هخامنشی که با تلاش دولت پس از ۹۰ سال به میهن بازگشته، یک اثر ملی و متعلق به مردم ایران است، این اثر بی‌نظیر باستانی برای بازدید مردم فرهنگ دوست در شهرهای مختلف کشور نمایش داده می‌شود.» این در حالی است که محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌ها در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: روز سه‌شنبه ۱۰ مهر، همزمان با افتتاح نمایشگاه هلند در موزه ملی ایران در بخش آثار هخامنشی این موزه به نمایش در می‌آید.او درباره نمایش این اثر باستانی در شهرهای مختلف کشور نیز اظهار کرد: نخست این اثر در موزه ملی ایران نمایش داده می‌شود و سپس برنامه آن برای نمایش در استان‌ها براساس این نظر آقای مونسان برنامه‌ریزی می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران