شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130709 | |

در آستانه نشست سالانه‌ حزب محافظه‌کار، ترزا می‌ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کسانی که از برنامه دولت بریتانیا برای برگزیت حمایت نمی‌کنند،

    ساندی تایمز:

در آستانه نشست سالانه‌ حزب محافظه‌کار، ترزا می‌ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کسانی که از برنامه دولت بریتانیا برای برگزیت حمایت نمی‌کنند، آینده این کشور را بازیچه اهداف سیاسی خود قرار می‌دهند و منافع کشور را تضعیف می‌کنند. صفحه اول این روزنامه ضمن انتشار این گزارش، مصاحبه‌‌ای از بوریس جانسون نیز منتشر کرد. در این مصاحبه، جانسون، وزیر خارجه پیشین بریتانیا ضمن حمله به طرح برگزیتی ترزا می، موسوم به «چکرز» گفته است که این پیشنهاد که بریتانیا و اتحادیه اروپا تعرفه‌ گمرکی مجزا دریافت کنند، احمقانه است. آ‌ن‌طور که در این روزنامه گفته شده، اشاره جانسون به راهکار پیشنهادی «ترزا می»، درباره مساله مرزی- تجاری ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند پس از برگزیت است. در این مصاحبه، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، دولت ترزا می‌را به نداشتن عزم کافی در مذاکرات برگزیت متهم کرد و گفت: این مذاکرات فروپاشی سرنوشت مردم بریتانیا به دست دولت و حزب حاکم است که به نام مردم انجام می‌شود. دو مصاحبه متضاد ترزا می‌و جانسون، تصویر گویایی از فضای حزب محافظه‌کار و گردهمایی بیرمنگام است که در آن به گفته برخی تحلیلگران، احتمال به خطر افتادن آینده شغلی ترزا می‌نخست‌‌وزیر نیز وجود دارد.

    ال‌‌پایس:

پس از گذشت یک‌سال از برگزاری همه‌پرسی جدایی‌ کاتالونیا از اسپانیا، هنور بارسلونا رنگ آرامش به‌خود ندیده است. طبق گزارشی که این روزنامه در صفحه اول خود منتشر کرده است، روز گذشته بارسلونا، پایتخت کاتالونیا، شاهد خشونت و درگیری میان جدایی‌طلبان کاتالونیا و نیروهای پلیس در اسپانیا بود. طبق این گزارش، تظاهرات پلیس ملی اسپانیا در بارسلونا که از یک سو خواهان برابری حقوق خود با پلیس ایالتی‌ کاتالونیا هستند و از سوی دیگر خواهان حمایت از اقدام پلیس در جلوگیری از همه‌پرسی‌ غیرقانونی سال گذشته بودند، منجر به درگیری با استقلال‌طلبان این شهر شد. آنطور که گفته شده، ماموران پلیس با استفاده از باتون سعی داشتند تا معترضان و طرفداران جدایی کاتالونیا را متفرق کنند. تنش‌ها در ایالت کاتالونیا در آستانه سالگرد همه‌پرسی غیرقانونی استقلال این منطقه از اسپانیا بالا گرفته است. طبق گزارش‌های منتشر شده، جدایی‌طلبان کاتالونیا به رهبری کارلس پوجدمون، مهرماه سال ۹۶ در حالی همه‌پرسی استقلال برگزار کردند که دولت مرکزی آن را غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی اعلام کرده بود. در همه‌پرسی سال گذشته کاتالونیا، ۴۳ درصد از واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند ولی از این عده بیش از ۹۰ درصد به استقلال از اسپانیا رای مثبت دادند. پس از این همه پرسی، دولت مرکزی اسپانیا دولت محلی کاتالونیا را برکنار کرد و این منطقه را تحت حاکمیت مستقیم خود گرفت و از آن زمان نیز کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا در تبعید خودخواسته بسر می‎برد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران