شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130540 | |

دبیر سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با اشاره به همزمانی دهه فجر امسال با ایام فاطمیه از تغییر زمان برگزاری این دوره از جشنواره خبر داد. ابراهیم داروغه‌زاده درباره اعتراض‌ها به هیات انتخاب گفت:

دبیر سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با اشاره به همزمانی دهه فجر امسال با ایام فاطمیه از تغییر زمان برگزاری این دوره از جشنواره خبر داد. ابراهیم داروغه‌زاده درباره اعتراض‌ها به هیات انتخاب گفت: بخشی از اعتراض‌ها برای این است که حضور در جشنواره برای فیلمسازها به ویژه فیلمسازان جوان اهمیت دارد واگر این شانس را نداشته باشند دلخور می‌شوند. بخشی از آن هم به فرهنگ‌سازی برمی‌گردد. جشنواره، جشن و مسابقه ملی است. فیلمسازان ما باید بدانند که اگر امسال برنده نشدند همکارش برنده شده است و باید به برنده شدن و انتخاب شدن فیلم‌های سینمایی همکارانمان احترام بگذاریم. دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به داوری‌های جشنواره نیز ادامه داد: داورها بیشتر از طیف تهیه‌کنندگان و کارگردان‌ها انتهاب می‌شوند و بعضا یک بازیگر یا یک فیلمبردار هم در بین آنها حضور دارد و انتقادها بیشتر از بخش اصلی است. بهترین فیلم، کارگردان و بازیگر و کمترین اعتراض را به بخش فنی داشتیم. اینکه بخواهیم همه را راضی کنیم تئوری اشتباهی است زیرا امکان‌پذیر نیست. فشارها از همه جا وجود دارد، داورها و دبیر باید مستقل عمل کنند و بهترین راه را ملاک قرار دهند. اگر همه اهالی سینما و رسانه‌ها سعی کنند برای جذاب‌تر شدن جشنواره کمک کنند حاشیه‌ها کمتر می‌شود. اگر هر فردی که فیلم ساخته فکر کند باید فیلمش جایزه بگیرد و انتخاب شود، اشتباه است و با حاشیه‌ها همراه خواهیم بود.

او اظهار کرد: از هر جشنواره‌ای توقع می‌رود تا به سیاست‌گذاری در سال آینده تاثیرگذار باشد امروز فاکتورهای تاثیرگذار برای اینکه فیلم‌های سال آینده چه چیزی باشد تغییر کرده است. سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بیشتر شده است و رسانه‌ها تاثیرگذار هستند و جایزه‌ای که جشنواره می‌دهند نوع نگاه سازمان سینمایی و دولت را مشخص می‌کند که چه فیلم‌هایی را بیشتر می‌پسندند. وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در جشنواره شاهد فیلم شگفت‌انگیزی خواهیم بود، گفت: سال گذشته تعداد فیلم‌های متوسط به بالا در جشنواره بیشتر بود. فیلم‌های بزرگ و خوبی داشتیم فیلم‌هایی که در ماه‌های اخیر اکران شده فیلم‌های خوبی بودند. در سال گذشته در جشنواره فیلم ضعیف نداشتیم. اینکه در سال‌های گذشته فیلم‌های سینمایی مردم و منتقدین را شگفت‌زده نکرد را قبول دارم زیرا امروز سطح ذائقه مخاطبین بالا رفته و توقعات مردم از سینما بسیار بیشتر شده است و سینما توقعات را نسبت به گذشته کمتر برآورده می‌کند. برخی از فیلم‌ها که صرفا تجاری ساخته می‌شوند ممکن است حضورشان در جشنواره به آنها کمک نکند، جایزه نگیرند و مورد توجه منتقدین نباشند اما اکثر فیلم‌ها حضورشان در جشنواره می‌تواند به حضورشان در بازارهای جهانی و فروش‌شان در گیشه کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران