شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130208 | |

ماجرای حادثه تروریستی اهواز، در صفحه اول این روزنامه منتشر شد. طبق این گزارش، یک گروه مسلح تروریستی که ظاهرا وابسته به گروهک تجزیه‌طلب ‌الاحواز بوده

  نیویورک تایمز:

ماجرای حادثه تروریستی اهواز، در صفحه اول این روزنامه منتشر شد. طبق این گزارش، یک گروه مسلح تروریستی که ظاهرا وابسته به گروهک تجزیه‌طلب ‌الاحواز بوده که در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز پس از پوشیدن لباس مبدل به جایگاه مسوولان و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند. تاکنون 24 نفر در این حادثه به شهادت رسیده و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. نیویورک تایمز، این حادثه را دومین حمله تروریستی در سال‌های اخیر در ایران معرفی و عنوان کرد که به‌دنبال این اتفاق، حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران مجبور شد تا شرکت در مراسم رژه تهران را نیمه‌کاره رها کند. به گزارش این روزنامه، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این حادثه در پیامی توییتری نوشت: «تروریست‌های اجیرشده، آموزش‌دیده، مسلح وتأمین مالی شده توسط یک رژیم خارجی، به اهواز حمله کردند. در میان قربانیان کودکان و روزنامه‌نگاران هم وجود دارند.» آنطور که گفته شده این حادثه همزمان با رزمایش مشترک ارتش و سپاه به مناسبت هفته دفاع مقدس صورت گرفته است. علاوه بر نیویورک تایمز، بسیاری نشریات دیگر مانند فایننشال تایمز، گاردین، الجزیره و ... نیز دیروز به ماجرای حمله تروریستی اهواز پرداختند.

  داون:

این روزنامه نیز، علاوه بر انتشار عکسی از حادثه تروریستی اهواز، گزارشی از واکنش عمران خان پس از لغو قرار مذاکره از سوی هند، منتشر کرد. طبق این گزارش، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان اقدام اخیر هند در لغو نشست برنامه‌ریزی شده میان وزرای خارجه دو کشور را محکوم کرده و آن را «متکبرانه» خواند. به گزارش داون، این اظهارات عمران خان بعد از آن مطرح شد که یک روز قبل از آن هند نشست برنامه‌ریزی شده وزیران خارجه دو کشور را که قرار بوده در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود، لغو کرد. همچنین گفته شده که این مساله می‌توانست به اولین مذاکرات سطح عالی در نوع خود در سال‌های اخیر میان این دو کشور هسته‌ای تبدیل شود.طبق گزارش این روزنامه پاکستانی، پس از دو بار تماس تلفنی و واکنش مثبت مودی به پیروزی حزب تحریک انصاف در پاکستان، انتظار می‌رفت که او مذاکره اسلام‌آباد و دهلی‌نو را مورد توجه قرار د‌هد؛ مذاکراتی که برای ارزیابی رویکردهای تازه سیاست خارجی پاکستان و ظرفیت‌های عملی آن برای کاهش تنش‌های دو جانبه می‌توانست نخستین گام برای زمینه‌سازی در جهت ایجاد روابطی سازنده بین دو کشور باشد. لغونشست وزیران خارجه هند و پاکستان توسط دهلی نو نشان داد که مودی برخلاف سیاست اعلانی خود برای گسترش روابط با اسلام‌آباد، همچنان از موضع بی اعتمادی با پاکستان برخورد می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران