شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130024 | |

«کاتیوشا» آخرین ساخته علی عطشانی در میان آثار کمدی سال 1397 آمار خوبی را برای خود به ثبت نرسانده است. این فیلم در حال حاضر رتبه پانزدهم جدول فروش را در اختیار دارد.

«کاتیوشا» آخرین ساخته علی عطشانی در میان آثار کمدی سال 1397 آمار خوبی را برای خود به ثبت نرسانده است. این فیلم در حال حاضر رتبه پانزدهم جدول فروش را در اختیار دارد.

کاتیوشا در هشت هفته ۲,۲۲۲,۰۲۰,۰۰۰ تومان فروخته است با این وجود فیلم جدید عطشانی را نمی‌توان اثری موفق در گیشه دانست، زیرا در مقابله با آثاری همچون «هزارپا» و همچنین فیلم عروسکی «خاله قورباغه» در اولین هفته از اکران نتوانست صدرنشین شود. مشکل اصلی فیلم «کاتیوشا» سر در گمی در میان ژانر است. این فیلم نمی‌داند اثری اجتماعی است یا می‌خواهد الگوی سینمای کمدی نقادانه را ارایه دهد. در این میان فیلم در بسیاری مواقع به کمدی سطحی نزدیک می‌شود، اما تمام سعی خود را می‌کند تا به ابتذال کشیده نشود.

فیلم جدید علی عطشانی از عنصر داستان گویی بهره می‌برد و کمدی خود را در محیطی منعطف به درامی اجتماعی پیوند می‌زند. عطشانی به هیچ‌وجه نمی‌خواهد به هر قیمتی مخاطب را بخنداند و همین از همان لحظه اول کاتیوشا را فیلمی هر چند متوسط، اما شریف اعلام می‌کند. به گزارش میزان، مشکلی دیگری که باعث شده کاتیوشا روایتی سر در گم پیدا کند نبود داستان منسجم ابتدایی و به همین منوال نبود شخصیت‌پردازی درست است. این فیلم می‌خواهد بین شخصیت‌ها رابطه برقرار کند، اما متاسفانه خود شخصیت‌ها از لحاظ ساختار شکل نگرفته‌اند و به همین دلیل رابطه میان آنها شکل نمی‌گیرد.

هادی حجازی‌فر به‌شدت از لحاظ شخصیتی نزدیک به شخصیت هایش در دو فیلم ماجرای نیمروز و لاتاری است و همین باعث شده تا کار برای کارگردان و بازیگر بسیار سخت‌تر باشد.

در خلاصه داستان فیلم سینمایی «کاتیوشا» آمده است: من اگر بخوام توی زندگیم موفق باشم حتما نباید اونجوری به زندگی نگاه کنم که تو نگاه می‌کنی. هادی حجازی فر و احمد مهرانفر بازیگران اصلی این فیلم سینمایی را تشکیل می‌دهند. این دو پیش از این در فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» تجربه بسیار موفقی را با یکدیگر تجربه کرده‌اند.

این دو بازیگر سینما به‌شدت تیپ هستند. تیپ‌هایی تکراری که کارگردان هر چه تلاش می‌کند نمی‌تواند با حضور آنها پیشبردی در روایت رقم بزند. همین تیپ گرایی و تکراری بودن شخصیت‌ها برای دو شخصیت اصلی ضعفی است که تا پایان همراه اثر است. فیلمساز با همان روایت تکراری پسر پولدار و مرد فقیر سراغ داستان رفته است و اتفاقاً این تکرار به‌شدت در دیالوگ‌ها دیده می‌شود. عطشانی می‌خواهد در این فیلم به شکاف طبقاتی بپردازد، اما این مساله را آنقدر غلو شده و بزرگ ارایه می‌دهد که به هیچ‌وجه قابل باور نیست و شعارزدگی آن دل مخاطب را می‌زند.

علاوه بر حجازی فر و مهرانفر، میترا حجار، لیلا اوتادی، ارژنگ امیرفضلی، بیژن بنفشه‌خواه، نیما شاهرخ‌شاهی، قاسم زارع، خشایار راد سایر بازیگرانی هستند که در کمدی «کاتیوشا» به ایفای نقش پرداخته‌اند. سایر شخصیت‌ها نیز بدون گذشته وارد داستان می‌شوند و رابطه شان با یکدیگر شکل نمی‌گیرد. فیلمنامه و کارگردانی می‌خواهند با فشار شخصیت‌ها را داخل داستان تزریق کرده و به خورد مخاطب دهند. شخصیت‌هایی که بی فایده وارد و بی تاثیر خارج می‌شوند.

فیلم سینمایی«کاتیوشا»  تلاش تازه عطشانی فیلم متوسطی است که نمی‌توان ژانر درستی برای آن انتخاب کرد. عطشانی می‌خواهد در این فیلم نیز طنز تلخ «دموکراسی در روز روشن» را اعمال کند، اما متاسفانه چندان موفق نبوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران