شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129305 | |

سرای سعدالسلطنه، عمارت عالی‌قاپو و چهل ستون، حمام قجر، خانه‌های تاریخی زعیم، رفیعی‌ها و یزدی، مشاغل سنتی و هنری و خوراکی‌های سنتی، دهکده زیبای طبیعت و...

سرای سعدالسلطنه، عمارت عالی‌قاپو و چهل ستون، حمام قجر، خانه‌های تاریخی زعیم، رفیعی‌ها و یزدی، مشاغل سنتی و هنری و خوراکی‌های سنتی، دهکده زیبای طبیعت و... از جمله جاذبه‌های میراثی و گردشگری شهر قزوین بوده که زیر سایه پروپاگاندای گردشگری اصفهان مغفول و مهجور مانده است.

به گزارش اسکان نیوز، گروهی از خبرنگاران و تصویربرداران و عکاسان رسانه‌های داخلی و خارجی در هفته فرهنگی قزوین میهمان شهرداری این شهر بودند و بسیاری از آنها از این همه جاذبه گردشگری در نزدیکی تهران متعجب بودند. خبرنگاران در این بازدید یک روزه از ساختمان قدیمی شهرداری قزوین که قدیمی‌ترین ساختمان بلدیه کشور است، بازدید کردند. پس از آن از کارگاه کهن‌مشاغل این شهر از جمله خشکه‌پزی و مسگری و... بازدید کردند. حضور در کاروانسرای سعد السلطنه، بخش بعدی این برنامه بود. آجرچینی‌های بسیار ظرافتمندانه و هماهنگی کاشی‌های فیروزه لابه‌لا آنها در فضایی پر از آرامش با کوچه‌ها و تیمچه‌های تودرتو نما نخستی است که از “سعدالسلطنه “ هر بیننده‌ای را به خود مجذوب می‌کند.  حمام قجر یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر است موزه مردم‌شناسی نیز در دل خود از ادای و رسوم و سنن کهن مردم این استان دارد. حمامی دیدنی با کاشی‌کاری‌های آبی فیروزه‌ای و چشم نواز با برخی آثار قدیمی و عتیقه، متعلق به دوران قاجار. خانه امینی‌ها در خیابان مولوی قزوین هر بیننده‌ای را جذب خودش می‌کند. خانه‌ای بسیار زیبا با ارسی‌های شکیل و شیشه‌های رنگارنگ و لوسترهای کریستال سفارشی خریداری شده از قلب اروپا، زیبایی چشم نوازی از تلفیق هنر ایرانی و مصنوعات خارجی به گردشگران ارایه می‌دهد. خانه‌ای با 16 اتاق تو در تو با درها و پنجره‌های تابستانی و زمستانی با فرش‌های دستباف ارزشمند لاکی قدیمی ایرانی که زمانی ناصرالدین شاه چشم طمع بر آن داشت، اما صاحب ملک اجازه دستیابی به آن را به او نداد و حالا تبدیل به حسینیه‌ای شده که در ایام محرم میزبان عزاداری مردم است. اینها فقط بخشی از جاذبه‌های گردشگری شهری است که بیخ گوش تهران است. این شهر را باید دید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران