شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129053 | |

دوم مرداد امسال با حکم قاضی دادگاه عالی امریکا برای تکه‌ای از تخت‌جمشید که بخشی از کتیبه «سرباز هخامنشی» است، قرار بازگرداندن به کشور مبدأ آن صادر شد.

دوم مرداد امسال با حکم قاضی دادگاه عالی امریکا برای تکه‌ای از تخت‌جمشید که بخشی از کتیبه «سرباز هخامنشی» است، قرار بازگرداندن به کشور مبدأ آن صادر شد. سنگ‌نگاره‌ای که ۸۰ سال قبل از ایران دزیده شد و شش سال پیش هم از موزه هنر مونترال کانادا به سرقت رفت و در نهایت از یک حراجی در امریکا جان سالم به در برد. آخرین شانس هم به سرباز هخامنشی رو کرد تا به کشورش برگردانده شود. تا اینکه ۲۹ مرداد ابراهیم شقاقی، مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایسنا گفت: «مکاتبات‌مان برای برگرداندن سرباز هخامنشی از نیویورک به تهران در حال انجام است، امیدواریم این اتفاق زودتر رخ دهد.»

و اکنون بعد از گذشت حدود ۴۰ روز، به گزارش ایسنا، علی اصغر مونسان  معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام خبر بازگرداندن سردیس هخامنشی به جایگاه اصلی خود در تخت جمشید اعلام کرد: «این قطعه تاریخی مربوط به بالاتنه، سر سرباز هخامنشی و نیزه است که در سال ۱۹۳۶ از ایوان جنوبی کاخ «شورا» ربوده شده بود و در نهایت پاییز سال ۲۰۱۷ قرار بود که این اثر تاریخی در نمایشگاهی در نیویورک به نمایش گذاشته شود و پس از آن در حراجی عرضه شود.

سازمان میراث فرهنگی بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع اقدامات حقوقی خود را آغاز کرد و خوشبختانه با هماهنگی مرکز خدمات حقوقی ریاست‌جمهوری، مرکز لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ثابت شد که این شیء تاریخی متعلق به ایران است و دادستانی نیویورک حکم استرداد آن به کشورمان را صادر کرد. »

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران