شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128966 | |

هر ساله آیین‌های گِل‌مالی و چمرانه هم‌زمان با عاشورای حسینی در خرم‌آباد برگزار می‌شود و مردم این شهر اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را با اجرای این آیین‌ها به نمایش می‌گذارند.

هر ساله آیین‌های گِل‌مالی و چمرانه هم‌زمان با عاشورای حسینی در خرم‌آباد برگزار می‌شود و مردم این شهر اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را با اجرای این آیین‌ها به نمایش می‌گذارند.

رییس شورای هیئات مذهبی کشور از ثبت ملی آیین عزاداری سنتی «گل‌مالی» مردم لرستان در آیین اختتامیه شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی خبر داد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام روح‌الدین دریکوند گفت: از فعالیت‌های کمیته تشکل‌های دینی و هیئت‌های مذهبی، به هماهنگی هیئت‌های مذهبی و تشکل‌های اقوام و مذاهب در استان، پیگیری و شناسایی گروه‌های موثر در تجمیع و تشکیل هیئت‌های مردمی برای استقبال، شناسایی و جذب نیروهای معتمد و خدوم استانی برای حضور در شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی اشاره کرد. او راه‌اندازی تیم‌ها و گروه‌های موثر و خودجوش برای تبلیغ و توسعه مفهومی اجلاس پیرغلامان، دعوت از مداحان استانی و کشوری برای شرکت در این اجلاس را از دیگر فعالیت‌های کمیته تشکل‌های دینی و هیئت‌های مذهبی عنوان کرد. رییس شورای هیئات مذهبی کشور در ادامه عنوان کرد: در شانزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی کمیته‌ای جهت معرفی آیین گِل‌مالی عزاداری سنتی مردم لرستان تشکیل شده که در این راستا در روز اختتامیه اجلاس، دسته‌جات و هیئت‌های عزاداری لرستان در حالی‎که خود را گل‌مالی کرده‌اند وارد اجلاس شده و این آیین سنتی استان ثبت ملی خواهد شد. آیین گِل‌مالی مردم خرم‌آباد و برخی شهرهای استان لرستان از جمله کوهدشت که آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لـُـر است، سال‌هاست که اوج غم و اندوه این مردم ولایتمدار را در عزای سیدالشهدا نشان می‌دهد.برای برگزاری آیین گل مالی مردم عزادار خرم‌آباد هم‌زمان با عصر تاسوعا، حوضچه‌های بزرگ سه تا شش متری را آماده کرده و خاک رس نرم را در میان این حوضچه به‌صورت گنبدی جمع‌آوری می‌کنند. دور تا دور این حوضچه را با گلاب تزیین کرده و مردم عزادار نیز شمع استغفار و طلب حاجت خود را با فرا رسیدن شب، در اطراف حوضچه روشن می‌کنند. صبح روز عاشورا، پیش از طلوع آفتاب، خاک رس با گلاب‌ها مخلوط شده و گلی نرم و یک‌دست حاصل شده، گلی که با حاجات و استغفار عزاداران آمیخته شده و بر پیکر آنها نقش می‌بندد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران