شماره امروز: ۵۴۷

بررسی میزان قطعی‌های سراسری اینترنت در 2 سال گذشته

| | |

گروه گوناگون| پس از رشد و همه‌گیر شدن اینترنت و فناوری‌های دیجیتال، هند توانست رتبه قابل‌توجهی در میان سایر کشورها، حتی در میان توسعه‌یافته‌ها به دست بیاورد.

گروه گوناگون| پس از رشد و همه‌گیر شدن اینترنت و فناوری‌های دیجیتال، هند توانست رتبه قابل‌توجهی در میان سایر کشورها، حتی در میان توسعه‌یافته‌ها به دست بیاورد. همچنین آنطور که در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده، هند دومین کشور از نظر تعداد کاربران اینترنت معرفی شده است. این آمار در حالی اعلام شده که این کشور در 2 سال گذشته، بیشترین میزان قطعی‌های سراسری اینترنت را شاهد بوده است. هرچند که در موارد متعددی بسیاری از کشورها شاهد اختلالات گسترده در شبکه‌های تلفن‌همراه و اینترنت هستند اما در سال‌های اخیر، هند بیشترین آمار قطعی‌های دولتی اینترنت را داشته است. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسه Access Now از ژانویه 2016 تا مه ‌2018، حدود 154 مورد خاموشی سراسری اینترنت در هند گزارش شده است. در این میان برخی موارد این خاموشی‌ها، به مشکلات فنی و اختلال‌های ایجاد شده در شبکه‌های مخابراتی مربوط می‌شد اما بیشترین موارد، مربوط به کنترل اطلاعات و دسترسی افراد به اخبار مهم، توسط مقامات دولتی است. یکی از شایع‌ترین مواردی که برای هندی‌ها اتفاقی عادی تلقی می‌شود، خاموشی اینترنت در روز ملی هند است. آنطور که در بسیاری از خبرها گفته شده، مقامات دولتی، خدمات اینترنت را در هند به عنوان بخشی از تمهیدات امنیتی در روز جمهوری این کشور قطع کردند. همچنین، از آنجا که گروهک‌های تروریستی بسیاری در این کشور فعال هستند، در بسیاری موارد نگرانی‌های امنیتی نیز، دلیلی جدی برای خاموشی سراسری اینترنت در هند است. پس از آن، پاکستان با اختلاف بسیاری از هند، رتبه دوم را در میزان قطعی‌های سراسر اینترنت را به دست آورده است. بر اساس آمار منتشر شده، از ژانویه 2016 تا مه‌2018 حدود 19 مورد قطعی سراسری اینترنت داشته است. در این کشور، علاوه بر موارد امنیتی و سیاسی که منجر به قطعی سراسری اینترنت می‌شود، به نظر می‌رسد زیرساخت‌های مخابراتی مهم‌ترین دلیل خاموشی‌های سراسری اینترنت در پاکستان است. در ماه‌های گذشته، بارها بی‌احتیاطی شرکت‌های راه‌سازی، منجر به قطع کابل‌های مخابراتی و در نتیجه قطعی اینترنت در پاکستان شده است.

در آغاز سال 2018، گزارش‌های بسیاری از قطعی اینترنت در عراق منتشر شد. آنطور که گفته شده در ژانویه 2018 بغداد شاهد چندین روز قطعی کامل اینترنت و اختلال شدید در خطوط تلفن‌همراه بود. نهادهای ذی‌ربط نیز علت این اختلالات را قطع کابل اصلی دریایی تغذیه‌کننده عراق در خلیج فارس اعلام کردند. از طرفی، وزارت ارتباطات عراق در 2 سال گذشته، بارها اقدام به از دسترس خارج کردن اینترنت در زمان امتحانات دانش‌آموزان کرده تا امکان تقلب را از بین ببرد. همچنین در ماه‌های گذشته، در حالی که تظاهرات مردم عراق در اعتراض به قطعی مکرر برق و خدمات‌رسانی نامناسب دولت در این کشور ادامه دارد، اینترنت نیز مسدود شد. طبق آمار منتشر شده، از ژانویه 2016 تا مه‌2018، در این کشور حدود 8 بار اینترنت دچار قطعی سراسری شد که در سوریه نیز، همین آمار خاموشی سراسری اینترنت گزارش شده است. سوریه نیز، پس از درگیری‌های این کشور با ترکیه و ناآرامی‌های داخلی بارها قطعی کامل یا کم‌شدن سرعت اینترنت را تجربه کرده است. قطعی‌های سراسری ترکیه نیز در 2 سال گذشته حدود 7 بار گزارش شده که این آمار در جمهوری دموکراتیک کنگو و اتیوپی 5 بار اعلام شده است. چاد نیز در سال‌های اخیر، بارها به تحریک نیروهای خارجی، با جنگ داخلی روبه رو شده است که به نظر می‌رسد همین بحران‌ها، منجر به بارها قطعی سراسری اینترنت در این کشور شده است. آنطور که در گزارش Access Now منتشر شده، از ژانویه 2016 تا مه‌2018، این کشور شاهد 3 مورد قطعی سراسری اینترنت بوده که در مصر نیز، همین آمار گزارش شده است. این در حالی است که در زمان اعتراضات مردم مصر علیه دولت حسنی مبارک، اینترنت به صورت سراسری در این کشور قطع شد و پس از آن، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مصر اعلام کرد قطع خدمات اینترنتی، در آینده تکرار نخواهد شد. با این‌حال، در دو سال گذشته، مصر شاهد 3 مورد قطعی سراسری اینترنت بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران