شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128382 | |

به همت ظل‌السلطان و ظل‌السلطان‌های زمانه، میراث چندانی روی جلد چهارباغ باقی نمانده اما زیر جلد این خیابان هنوز میراثی باقی است.

به همت ظل‌السلطان و ظل‌السلطان‌های زمانه، میراث چندانی روی جلد چهارباغ باقی نمانده اما زیر جلد این خیابان هنوز میراثی باقی است.

شواهد تاریخی، تصاویر قدیمی، سفرنامه‌ها و نقاشی‌های به جا مانده از چهارباغ عباسی که به هر عنوان اقدام به مکان‌نگاری این خیابان هویتمند و ویژه کرده‌اند، نشان می‌دهد در لایه‌های زیرین این خیابان باید آثاری وجود داشته باشد. قصه از آنجا شروع شد که برای خاک‌برداری‌های میدان انقلاب که به منظور عملیات عمرانی مترو اصفهان انجام می‌گرفت، با فشار میراث دوستان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیش از خاکبرداری، گروهی از باستان شناسان و مرمت‌گران، لایه‌های زیرین بخشی از چهارباغ را کاوش کردند.در کاوش‌های به عمل آمده آثاری از دوره‌های تاریخی مختلف به خصوص نشانه‌هایی از شکوه صفوی به دست آمد که تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و با اطلاع یا حضور برخی از اعضای شورای عالی این سازمان، به گفته شاهدان در جعبه‌های چوبی به محل دیگری منتقل شده تا بعد از اتمام عملیات عمرانی در محل خود احیا شوند. ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، در رابطه با محل این جعبه‌های چوبی به ایسنا گفته که این جعبه‌ها که شامل بازمانده‌های پیاده‌روها و آبراهه‌های چهارباغ است در انبار این سازمان نگهداری می‌شود.در سوی دیگر چهارباغ عباسی و درست در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و ارگ جهان‌نما، پایه‌های کاخ جهان‌نما در زیر کفسازی معاصر کشف شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران