شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128310 | |

باستان شناسان در ششمین فصل کاوش تپه اشرف اصفهان بقایای یک دیوار خشتی بی نظیر را که درتاریخ‌گذاری آن و مطالعه تاریخ معماری شهر اصفهان بسیار بااهمیت است، کشف کردند.

باستان شناسان در ششمین فصل کاوش تپه اشرف اصفهان بقایای یک دیوار خشتی بی نظیر را که درتاریخ‌گذاری آن و مطالعه تاریخ معماری شهر اصفهان بسیار بااهمیت است، کشف کردند.

علیرضا جعفری زند سرپرست هیات باستان‌شناسی روز«شنبه » با اعلام این خبر گفت: فصل ششم کاوش تپه اشرف پس از وقفه‌ای سه ساله با مجوز ریاست پژوهشگاه با تمرکز بر ضلع جنوب غربی آن انجام شد.

او افزود: با وجود وسعت هفت هکتاری تپه اشرف نقاط انتخاب شده برای ایجاد ترانشه بر اساس شناخت ارتباط فضاهای معماری ضلع شمالی با ضلع جنوبی تپه انجام گرفت و مساله گاهنگاری آن نیز در دستور کار هیات بود. این باستان شناس، یکی از مهم‌ترین یافته‌ها در فصول گذشته کاوش را قطعاتی از سفال‌های منقوش سده سوم پیش از میلاد اعلام کرد .

او افزود: به دلیل مضطرب بودن لایه‌هایی که این نوع سفال در آنها کشف شده، هیات به دنبال لایه‌ای دست‌نخورده برای مطالعه این نوع سفال در لایه دوره یاد شده بود. جعفری با اشاره به حفر چاه در خارج از دیوار کشی تپه در فصل دوم کاوش برای ایجاد چاه فاضلاب کانکس‌های بهداشتی مستقر در ضلع جنوب غربی تپه افزود: در این منطقه چند قطعه سفال منقوش سده سوم پیش از میلاد به دست آمد. به گفته وی به همین دلیل تمرکز هیات در فصل ششم به محوطه پیرامون چاه قرار گرفت و با ایجاد یک ترانشه ۱۰×۱۰ عملیات کاوش آغاز شد.او افزود: در عمق ۲۱۰ cm در دیواره شمالی این ترانشه بقایای یک دیوار خشتی تخریب شده نمایان شدکه چهار رج از خشت‌های آن برجای مانده و دارای خشت‌هایی به ابعاد ۱۰×۴۰×۴۰ است که در فصول پیشین کاوش دیده نشده بود. بنابراین به پدیده جدیدی در تپه اشرف برخوردیم که در تاریخ‌گذاری تپه بسیار بااهمیت است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران