شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128130 | |

در بررسی باستان شناسی و گمانه زنی به منظور تعیین حریم محوطه‌های محدوده روباهک – دزک سراوان ۱۰ محوطه از عصر مفرغ تا دوره اسلامی شناسایی و تعیین حریم شدند.

در بررسی باستان شناسی و گمانه زنی به منظور تعیین حریم محوطه‌های محدوده روباهک – دزک سراوان ۱۰ محوطه از عصر مفرغ تا دوره اسلامی شناسایی و تعیین حریم شدند.

مهدی مرتضوی، سرپرست هیأت باستان شناسی، با اعلام این خبر گفت: روباهک نام معروف‌ترین محوطه محدوده مورد مطالعه طرح «بررسی باستان شناسی و گمانه زنی به منظور تعیین حریم محوطه‌های محدوده روباهک – دزک سراوان»است، که تپه روباهک شواهد سفالی عصر مفرغ را در خود دارد که به عنوان قدیمی‌ترین و معروفترین محوطه در بین ده محوطه مورد مطالعه در این محدوده محسوب می‌شود. او وجه تسمیه این محوطه را به واسطه زیست روباه در اطراف این محوطه که در زمان فعالیت میدانی باستان‌شناسان در محوطه دیده می‌شدند، دانست و افزود: کار میدانی حاضر در محدوده‌ای با وسعت تقریبی ۶۰۰ هکتار در میان سراوان و روستای احمد آباد از طرفی و روستاهای دزک و کولو از طرف دیگر در ۴۵ روز صورت گرفت . مرتضوی با اشاره به این نکته که در این فعالیت میدانی ابتدا در یک مرحله بررسی و شناسایی ۱۰ محوطه از عصر مفرغ تا دوره اسلامی شناسایی شد، گفت: سپس تمامی این محوطه‌ها با حفر حدود ۱۰۰ گمانه تعیین حریم شدند. به نظر می‌رسد تعدادی از محوطه‌ها از نوع کمپ سایت مشابه نمونه‌های امروزی در همین منطقه که در کپر زندگی می‌کنند، باشند. این باستان‌شناس با بیان اینکه وجود رسوبات سیلابی در برخی از محوطه‌ها گروه باستان شناسی را وادار کرد تا برخی از گمانه‌ها را تا عمق بیش از سه متر حفر کند، افزود: مرحله بعدی بررسی محوطه بود که به منظور درک بهتری از پراکندگی ادوار فرهنگی بر اساس شواهد سطحی صورت گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران