شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127556 | |

به دنبال پیگیری طرح‌های مطالعاتی مرحوم شهریار عدل در منظر فرهنگی بم؛ سرپرست و مجری طرح بررسی و شناسایی «قلاع» منظر فرهنگی بم از کشف یک آتشکده باقی مانده

به دنبال پیگیری طرح‌های مطالعاتی مرحوم شهریار عدل در منظر فرهنگی بم؛ سرپرست و مجری طرح بررسی و شناسایی «قلاع» منظر فرهنگی بم از کشف یک آتشکده باقی مانده از دوره ساسانی در شمال غرب شهرستان ریگان در استان کرمان خبر داد.

لیلا فاضل، کارشناس پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن اعلام کرد: در جریان مطالعات باستان­‌شناسی در ناحیه منظر فرهنگی بم و در راستای اجرای طرح مطالعه قلاع و مستندنگاری آثار تاریخی ناحیه منظر فرهنگی بم، آتشکده‌ای از دوره ساسانی در شمال غرب شهرستان ریگان کشف شد که ویژگی‌های معماری مذهبی دوره ساسانی را در خود دارد. او با بیان اینکه این آتشکده در روستای «میرآباد امامقلی» از توابع بخش نگین کویرشهرستان ریگان قرار گرفته، توضیح داد: این بنا دارای ویژگی‌های معماری مذهبی دوره ساسانی و دارای اتاق مربع مرکزی و راهروی پیرامونی است که در سطح پایین ­تری نسبت به زمین­‌های اطراف قرار گرفته و از دور قابل دیدن نیست.

به گفته این باستان‌شناس، وجود یک آتشدان در این بنا اهمیت آن را نسبت به نمونه‌های مشابه شناسایی شده‌ و با توجه به مناقشه جدی در مورد معماری مذهبی دوره ساسانی دو چندان می‌کند.

او این بنا را یکی از مهم‌ترین یافته‌­های معماری مذهبی ساسانی نه تنها در ناحیه منظر فرهنگی بم بلکه در سطح قلمرو فرهنگی ایران در دوره ساسانی می‌داند و ادامه می‌دهد: آتشکده میرآباد در مجموعه‌ای از آثار دوره ساسانی قرار دارد و در فاصله ۳۰ متری جنوب ­غرب آن بقایای قلعه ­ای وسیع از دوره ساسانی باقی مانده است. فاضل ادامه داد: صحبت‌های مقدماتی برای گرفتن بودجه و کاوش این بنا انجام شده و امیدواریم با گذراندن مراحل قانونی، کاوش این بنا هر چه زودتر آغاز شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران