شماره امروز: ۵۴۷

بررسی میزان دستیابی کشورها به زیرساخت‌­های اینترنت نسل پنجم

| کدخبر: 127405 | |

اینترنت تلفن همراه، از جی­‌پی‌­آر­اس آغاز شد که در زمان خود، تحولی عظیم در دنیای فناوری ایجاد کرد. این سرویس، در واقع نسل اول اینترنت موبایل بود. اکنون،

گروه گوناگون|

اینترنت تلفن همراه، از جی­‌پی‌­آر­اس آغاز شد که در زمان خود، تحولی عظیم در دنیای فناوری ایجاد کرد. این سرویس، در واقع نسل اول اینترنت موبایل بود. اکنون، اکثر تلفن‌­های همراه هوشمند، به سرویس «4جی» مجهز هستند. پیش از‌این، گفته شده بود که اینترنت «5 جی» نیز تا سال 2020، با دنیای فناوری وارد می‌شود، اما در ماه‌های گذشته، خبرها حاکی از نخستین تماس در بستر نسل پنجم اینترنت بود. با وجود رقابت‌های بسیاری که در میان غول­‌های فناوری دیده می‌شود، هنوز مشخص نیست که کدام تولیدکننده تلفن همراه، برای اولین‌بار محصولی با قابلیت بهره‌مندی از از نسل پنجم اینترنت راهی بازار خواهند کرد. آن‌طور که گفته شده، کاخ سفید، با هدف توسعه نسل پنجم ارتباطات همراه، برنامه‌های قابل­‌توجهی برای سرمایه­‌گذاری در این زمینه ارایه کرده است. این در‌حالی است که کشورهای آسیایی، به­‌خوبی توانسته‌­اند به رقیب قدرتمندی برای امریکا تبدیل شوند. طبق تازه‌­ترین آمار موسسه دیلوت، سرانه تعداد سایت­‌های شبکه 5 جی در ژاپن، حدود 17.4 سایت در مقابل هر 100 هزار نفر است. این در حالی است که در سال‌های گذشته، ژاپن پیش‌‌بینی کرده بود که نسل پنجم اینترنت را تا بازی‌های المپیک 2020 در توکیو راه‌­اندازی خواهد کرد. طبق تازه‌ترین گزارش‌ها، در حالی که حدود 2 سال تا آغاز این بازی‌ها زمان باقی مانده، سرانه اینترنت 5 جی در هر 10 مایل، حدود 15.2 سایت اعلام شده است.

همان‌طور که گفته شد، طبق تازه‌­ترین گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسه دلویت، در حال حاضر امریکا تلاش‌­های بسیاری برای رشد در ساخت و توسعه زیرساخت‌­های لازم برای برقراری نسل پنجم اینترنت دارد با این­‌حال، از کشورهای آسیاسی عقب‌­تر است. آن‌طور که گفته شده، چین، با همکاری شرکت­‌های بزرگ تولیدکننده تلفن همراه هوشمند، سرمایه­‌گذاری‌­های قابل­‌توجهی در زمینه راه­‌اندازی نسل جدید اینترنت داشته و تلاش دارد تا در این زمینه پیشگام باشد. بر اساس آمار منتشر شده موسسه دیلوت، چین از سال 2015 تاکنون، حدود 24 میلیارد دلار بیشتر از امریکا در زمینه دستیابی به اینترنت نسل پنجم سرمایه­‌گذاری کرده است. طبق آمار منتشر شده، این کشور توانسته در راستای اهدافی که برای توسعه زیرساخت­های اینترنت نسل پنجم داشته، به‌­خوبی عمل کند و در حال حاضر، رتبه دوم دستیابی به فناوری 5 جی را به خود اختصاص دهد. آن‌طور که گفته شده، ، سرانه تعداد سایت‌­های شبکه 5 جی در چین، حدود 14.1 سایت در مقابل هر 100هزار نفر است. در بررسی جغرافیایی نیز، براساس آمار موسسه دیلوت، در هر 10 مایل مربع در چین، حدود 5.3 سایت اعلام شده است. در این میان، آلمان نیز به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه اروپایی، در اواسط سال 2017، آنتن 5 جی را راه‌اندازی و اعلام کرد که تا سال 2020 در کشورهای برگزیده افتتاح خواهد شد. در حال حاضر نیز، سومین کشوری است که پس از ژاپن و چین به زیرساخت‌­های این فناوری دسترسی پیدا کرده و به رقیب قدرتمندی برای امریکا تبدیل شده است. طبق آمار منتشر شده از سوی موسسه دیلوت، در حال حاضر سرانه اینترنت نسل پنجم در مقابل هر 100 هزار نفر حدود 8.7 سایت و در بررسی جغرافیایی، در مقابل هر 10 مایل مربع، حدود 5.1 سایت اعلام شده است.  از آنجا که پیش‌رو بودن در مرزهای فناوری، برتری استراتژیک را برای کشورها به‌­همراه دارد، در اوایل سال 2018، امریکا با مداخله در قرارداد میان دو شرکت بزرگ فناوری، بر اهمیت دستیابی به انترنت نسل پنجم، تاکید کرد. آنطور که گفته شد، کاخ سفید نیز، تلاش‌های بسیاری برای اختصاص سرمایه‌های قابل توجه در این زمینه کرده است. با این­‌حال، امریکا نتوانسته از رقیبان آسیایی و اروپایی خود پیشی بگیرد. این در حالی است که پیش­ از این گفته شده بود از آنجا که توسعه و راه اندازی اینترنت 5 جی، بسیار گران تمام خواهد شد، ممکن است کشورهای اروپایی پیشرفت قابل‌توجهی در این زمینه نداشته باشند؛ چرا که، کشورهای اروپایی درگیر مشکلات اقتصادی فراوانی هستند. طبق آمارهای منتشر شده، در این کشور، سرانه تعداد سایت‌­های شبکه 5 جی در امریکا، حدود 4.7سایت در مقابل هر صدهزار نفر و در موقعیت جغرافیایی، سرانه سایت­‌های اینترنت نسل پنجم در هر 10 مایل مربع، حدود 0.4 سایت است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران