شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127246 | |

«مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم،

«مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای ...»  این آخرین پیام محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در مزار شریف افغانستان بود که هفدهم مرداد 1377 به همراه هشت نفر از دیپلمات‌های سرکنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان به وسیله شبه نظامیان طالبان به شهادت رسید. از آن سال هفدهم مرداد به نام روز خبرنگار نامگذاری شد.   قبل از این واقعه، ایران از نیروهای دولت افغانستان به رهبری برهان‌الدین ربانی و به فرماندهی احمد شاه مسعود در افغانستان حمایت می‌کرد و مزارشریف تبدیل به مرکز نیروهای دولت رسمی افغانستان شده بود. بعد از اشغال شهر توسط طالبان، صدها ازبک، تاجیک و هزاره کشته شدند. در پی اشغال شهر توسط طالبان، به مقر کنسولگری ایران در مزار شریف حمله شد و دیپلمات‌ها ناپدید شدند. بعداً گزارش شد که دیپلمات‌ها کشته شده‌اند. هرچند طالبان اعلام کرد که این کشتار توسط نیروهای خودسر انجام شده است. همچنین گزارش شده است که عده‌ای از کارمندان کنسولگری به گروگان گرفته شدند که بعداً آزاد شدند. بنابر اعلام مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ‌الله مدد شاهسوند عضو سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، تنها شاهد حادثه است که از این واقعه نجات یافت.  برخی منابع عنوان کردند که این کشتار توسط نیروهای سپاه صحابه، یک گروه سنی پاکستانی مرتبط با سرویس اطلاعات و امنیت پاکستان و نزدیک به طالبان انجام شده است.

بعد از گذشت بیش از یک ماه پیکر صارمی و دیپلمات‌ها که در اطراف کنسولگری دفن شده بودند، پیدا شد و به ایران انتقال داده شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران