شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127168 | |

مسوول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرمت کاروانسرای تاریخی عباس آباد در شهرستان میامی آغاز شد.

مسوول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرمت کاروانسرای تاریخی عباس آباد در شهرستان میامی آغاز شد.

محمد صادق رضویان افزود: در این مرحله از مرمت، بهسازی معابر اطراف کاروانسرا، اجرای پشت بندهای حفاظتی و انجام پی بندی و استحکام بخشی پشت‌بندهای موجود و بندکشی جداره‌ها انجام می‌شود.او با اشاره به اینکه تاریخ ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه است، افزود: این کاروانسرا در 70 کیلومتری شرق میامی و در مرکز روستای عباس آباد واقع شده است. وی با بیان اینکه فرم پلان این کاروانسرا مستطیل شکل از نوع چهار ایوانی و مساحت آن بیش از 8500 متر مربع است، گفت: این کاروانسرا دارای دو ورودی شرقی و غربی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی است و در وسط حیاط نیز بارانداز برای خرید و فروش و بارگیری کالاها ساخته شده است. رضویان افزود: در اطراف حیاط، اتاق‌ها، ایوان‌ها و سکوها و در پشت اتاق‌ها، شترخان‌ها قرار دارند، سرویس‌های بهداشتی کاروانسرا نیز در خارج بنا و در ضلع غربی آن قرار دارد که این مهم در نوع خود نادر است. وی گفت: از تزئینات این کاروانسرا می‌توان به کاربندی‌های گچی رواق‌های پیرامون حیاط و نیز آجرکاری‌های سقف ایوان‌ها اشاره کرد.مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با بیان اینکه این بنا از سلامت و پایداری نسبی برخوردار است، گفت: با توجه به واقع شدن این کاروانسرا در کنار اتوبان تهران - مشهد و عبور سالانه 20 میلیون مسافر و زوار آقا علی ابن موسی الرضا (ع) از کنار روستای عباس آباد، امکان تغییر کاربری و واگذاری این کاروانسرا به سرمایه‌گذار بخش خصوصی وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران