شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126837 | |

روزنامه واشنگتن پست در صفحه اول خود به نقل از منابعی مدعی شد کره شمالی در حال ساخت موشک‌‌های جدید در یک سایت اتمی است. به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»،

 

 واشنگتن‌پست

روزنامه واشنگتن پست در صفحه اول خود به نقل از منابعی مدعی شد کره شمالی در حال ساخت موشک‌‌های جدید در یک سایت اتمی است. به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، بر اساس گفته برخی منابع، این موشک‌های جدید کره شمالی در کارخانه‌یی ساخته می‌شوند که پیش‌تر نخستین موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی با قابلیت رسیدن به خاک امریکا در آن کارخانه ساخته شده بودند.

بر اساس این ادعا، مدارک تازه به دست آمده شامل عکس‌های ماهواره‌یی طی هفته‌های اخیر نشان می‌دهد حداقل یک یا دو موشک قاره‌پیما با سوخت مایع در یک سایت تحقیقاتی در حال ساخت است. این منابع امریکایی ادعا کرده‌اند که فعالیت‌ها در این سایت مانند گذشته ادامه دارد. هفته گذشته نیز مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا درباره ادامه تولید مواد شکاف‌پذیر در کره شمالی صحبت کرده بود، با این حال، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور امریکا شب گذشته بار دیگر دیدارش با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی را بسیار موفق توصیف کرد و گفت پیونگ‌یانگ در ماه‌های گذشته هیچ آزمایش اتمی و موشکی‌ای نداشته است. ادعای توسعه برنامه موشکی و اتمی کره شمالی در حالی مطرح شده که هفته گذشته یک اندیشکده امریکایی گزارش‌هایی درباره تخریب سکوی پرتاب موشک در سایت پرتاب ماهواره «سوهایی» در سواحل غربی کره شمالی منتشر کرد. این گزارش‌ها بر اساس تصاویر به دست آمده اندیشکده «۳۸شمال» منتشر شده بود.

 نیویورک تایمز:

این روزنامه در صفحه اول خود به موضوع تجارت امریکا و چین و اختلافات ترامپ و سران کشور چین پرداخته است. این روزنامه نوشته که اقدامات ترامپ دلیل خوبی به جمهوری‌خواهان که هم حزبی او هم هستند داده است تا او را تحقیر کنند و ترامپ را غیرقابل تحمل بدانند.  سیاست‌های او در حوزه‌های مختلف مثل کاهش مالیات تولیدکنندگان، فشار به قضات برای تایید تصمیمات او و... اقداماتی بوده که جمهوری‌خواهان ارتودوکس از زمان ریاست‌جمهوری رگان دنبال آن بوده‌اند.  حالا دیگر بسیاری از جمهوری‌خواهان نیز با او همراه نیستند. چارلز کچ، صنعتگر میلیاردر امریکایی که یک جمهوری‌خواه است و بزرگ‌ترین کمک‌کننده به حزب جمهوری‌خواه بوده، دیگر از ترامپ حمایت نمی‌کند.  حالا چه کسی با ترامپ همراه است؟ بسیاری از جمهوری‌خواهان نیز سیاست‌های تجاری او را مضر می‌دانند و معتقدند به ضرر امریکا و حتی جهان است.  در محافل جمهوری‌خواه بحث‌هایی درباره ادامه حمایت از ترامپ مطرح شده است. اما ترامپ، کچ، حامی مالی جمهوری‌خواهان را بیمار خطاب کرده است. بسیاری از اعضای رهبری این حزب اعلام کرده‌اند که نامزدی ترامپ برای شرکت در انتخابات دور بعدی هنوز مشخص نیست و نامزدهای دیگری نیز هستند که علاقه به احراز این پست دارند. سناتور جمهوری‌خواه جان مک کین، که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان ترامپ است دلیل این اقدام اعضای رهبری حزب جمهوری‌خواه امریکا را توضیح می‌دهد که آنها «ضعف‌هایی در این رییس‌جمهوری می‌بینند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران