شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126832 | |

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: عمده آسیب‌های وارده به بنا خانه تاریخی دارویی شهر گرگان در سقف مرمت شده

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان گفت: عمده آسیب‌های وارده به بنا خانه تاریخی دارویی شهر گرگان در سقف مرمت شده و چوب‌ها و تخته‌های زیر سفال این بنای تاریخی بوده است. «سارا اخوت» اظهار کرد: سقف آسیب دیده بنا پس از مستندسازی به‌طور کامل جمع‌آوری شد و مرمت مجدد بنا آغاز شده است. مدت زمان لازم برای مرمت این بنا حدود 35 تا 40 روز تخمین زده می‌شود.  او با اشاره به اینکه آتش‌سوزی در سقف طبقه اول این بنا بوده است، افزود: آسیب‌های وارده به سقف طبقه همکف شامل آسیب به نازک کاری و چوب‌های پلور و گچ کاری سقف بوده و دیواره‌ها و کف این طبقه سالم است. اخوت اظهار کرد: در طبقه اول خانه تاریخی دارویی کلیه تزئینات بنا شامل گچ‌بری‌های سقف و سیمان‌بری‌ها در نما و گچ‌بری‌ها در بدنه‌ها همچنین کف این طبقه هیچ آسیبی وارد نشده است.  او با تشریح اقدامات روزهای آتی در مرمت این بنا گفت: از دیروز کار چوب‌ریزی سقف به همراه پتک‌کوبی آن آغاز شده که امروز به پایان خواهد رسید. معاون میراث‌فرهنگی گلستان اظهار کرد: از امروز یازدهم مردادماه تا یکشنبه چهاردهم مرداماه کار حالا‌ریزی و اجرای شیر سر در لبه بام بنا انجام و پس از آن روز دوشنبه 15 مرداماه کار تخته‌کوبی سقف جهت اجرای سفال آغاز و تا روز پنجشنبه 18 مردادماه به طول خواهد انجامید.

او افزود: همزمان با تخته‌کوبی سقف، کار گچ‌کاری سقف طبقه همکف و طبقه اول روز پنج شنبه مورخ 18 مردادماه 97 آغاز می‌شود.

اخوت گفت: در ادامه کار اجرای سیستم الکتریکی بنا به همراه نصب پنجره و درب‌ها انجام و پس از آن عملیات رنگ‌آمیزی این بنای تاریخی انجام خواهد شد.  سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان همچنین از اسکان خانواده دارویی در منزل اجاره‌یی مبله توسط پیمانکار در مدت مرمت این بنا خبر داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران