شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125864 | |

کارگردان «تلاش مذبوحانه ژان پل برشتوک پنجم برای تبدیل دنیا به‌جای بهتری برای زندگی» عنوان کرد: این اثر نمایشی یک فانتزی گروتسک است که به مسوولیت فردی در قبال جامعه توجه دارد.

کارگردان «تلاش مذبوحانه ژان پل برشتوک پنجم برای تبدیل دنیا به‌جای بهتری برای زندگی» عنوان کرد: این اثر نمایشی یک فانتزی گروتسک است که به مسوولیت فردی در قبال جامعه توجه دارد.

آناهیتا قرچه کارگردان «تلاش مذبوحانه ژان پل برشتوک پنجم برای تبدیل دنیا به‌جای بهتری برای زندگی» درباره اجرای این اثر نمایشی که تا ۲۹ تیرماه در پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است به مهر گفت: ایده این نمایش بعد از خواندن نمایشنامه «شاه اسکوریال» نوشته میشل دوگلدرود و شناخت آیینی مایایی که یک رقص - درام در ستایش زندگی است، شکل گرفت. این ایده را با محمدحسین معارف نویسنده نمایشنامه مطرح کردم و قرار بر این شد که ما به سمت اجرای اثری اجتماعی با وام‌گیری از آیین‌ها و بدون شعارزدگی برویم که در ستایش زندگی باشد. او درباره انتخاب نام نمایش و داستان اثر توضیح داد: عنوان «تلاش مذبوحانه ژان پل برشتوک پنجم برای تبدیل دنیا به‌جای بهتری برای زندگی» بخشی از خلاصه داستان را در خود دارد. این نمایش به ستایش زندگی از جنبه‌یی متفاوت می‌پردازد به شکلی که چطور با مسوولیت‌پذیری فردی، دنیا را به جای بهتری تبدیل کنیم. در شیوه اجرایی نیز تلاش کردیم فضایی گروتسک خلق کنیم و از تکنیک فاصله‌گذاری نیز در اجرا بهره بگیریم.

به گفته او، تلاش‌شان این بوده در اجرای اثر یک درام فانتزی - اجتماعی خلق کنند. قرچه ادامه داد: این نمایش داستان فردی است که پولدارترین و در عین حال افسرده‌ترین آدم روی کره زمین است و در زندگی همه تلاشش این بوده که دنیا را به بهترین جای جهان تبدیل کند اما در این کار موفق نشده است و حالا آمده در سرِ سر دنیا که اول راه آهن سیبری است و فضولات انسانی را از روی ریل پاک می‌کند تا... این اثر نمایشی به این مساله اشاره دارد که هرکدام از ما تک به تک چه مسوولیت‌هایی داریم و اینکه یک نفر به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد.

او همچنین اظهار کرد: در این نمایش از جغرافیا و زمان خاصی صحبت نمی‌کنیم چون قرار نیست ارجاعی به کشور خاصی داده شود. درست است که اسم شخصیت اصلی ژان پل است اما از طرف دیگر فامیلش برشتوک است که نشان‌دهنده بی‌جغرافیا بودن اوست و در عین حال به باز فانتزی نمایش نیز افزوده است.

خشایار قرچه و حسام افسری بازیگران این اثر نمایشی هستند که تا ۲۹ تیرماه ساعت ۱۸ در پلاتو اجرای تئاترشهر روی صحنه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران