شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125218 | |

رمان «بیمار انگلیسی» نوشته «مایکل اونداتیه» به عنوان برنده برندگان جایزه ادبی بوکر در پنج دهه اخیر انتخاب شد.

رمان «بیمار انگلیسی» نوشته «مایکل اونداتیه» به عنوان برنده برندگان جایزه ادبی بوکر در پنج دهه اخیر انتخاب شد.

به گزارش گاردین، جایزه «بوکر طلایی» که قرار بود امسال به مناسبت پنجاهمین سال برگزاری جایزه «بوکر» به بهترین برنده این رویداد ادبی در طول تمام دوره‌های برگزاری آن اعطا شود در نهایت به رمان پرفروش «بیمار انگلیسی» نوشته «مایکل اونداتیه» رسید. ۲۶ سال پیش در سال ۱۹۹۲ اعضای هیات داوران جایزه بوکر درباره انتخاب برنده نهایی این جایزه ادبی تردید داشتند و در نهایت رمان «بیمار انگلیسی» از «مایکل اونداتیه» را به صورت مشترک با رمان «گرسنگی مقدس» نوشته «بری آنس‌ورث» به عنوان برنده انتخاب کردند اما رمان نوشته «اونداتیه» در رای‌گیری مردمی که برای انتخاب برنده برندگان جایزه بوکر برگزار شد با اختلاف در صدر ایستاد و جایزه ویژه «بوکر طلایی» را به خانه برد.

اعضای هیات داوران جایزه «بوکر طلایی» همه ۵۲ رمان برنده تاریخ جایزه بوکر را مطالعه کردند و از هر دهه یک رمان را انتخاب کردند و در ادامه «تالار گرگ‌ها» نوشته «هیلاری منتل» برنده سال ۲۰۰۹، «بیمار انگلیسی» نوشته «مایکل اونداتیه» برنده سال ۱۹۹۲ «در کشور آزاد» از «وی. اس. نایپل» برنده بوکر سال ۱۹۷۱، «ببر ماه» اثر «پنه‌لوپه لایولی» برنده جایزه سال ۱۹۸۷ و «لینکلن در باردو» نوشته «جورج ساندرز» برنده سال ۲۰۱۷ به عنوان نامزدهای نهایی جایزه برنده برندگان بوکر (بوکر طلایی) به رای عمومی گذاشته شدند که در نهایت «بیمار انگلیسی» با ۹۰۰هزار رای برنده این جایزه شد.

«اونداتیه» در مراسم اعطای جایزه «بوکر طلایی» گفت: رمان «بیمار انگلیسی» را از زمان نگارش تاکنون دوباره نخوانده‌ام. حتی یک لحظه هم فکر نمی‌کردم این رمان در فهرست نامزدها قرار گیرد، به ویژه زمانی که در کنار اثری از «وی. اس. نایپل» به عنوان یکی از استادان بزرگ زمان ما و همچنین اثر مهمی چون «تالار گرگ‌ها» از «هیلاری منتل» قرار گرفت. من بیشتر از هر فرد دیگری می‌دانم که شاید رمان «بیمار انگلیسی» هنوز دارای ابهامات و اشکالاتی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران