شماره امروز: ۵۴۷

بررسی شمار جرایم سواره در لندن از سال 2013 تا 2017

| کدخبر: 125141 | |

در اوایل سال 2018 لندن به ‌دلیل افزایش قابل ‌توجه جرایم خشونت‌بار در سرخط اخبار بریتانیا قرار گرفته بود. آن طور که پلیس حمل‌ونقل بریتانیا اعلام کرده،

گروه گوناگون|

در اوایل سال 2018 لندن به ‌دلیل افزایش قابل ‌توجه جرایم خشونت‌بار در سرخط اخبار بریتانیا قرار گرفته بود. آن طور که پلیس حمل‌ونقل بریتانیا اعلام کرده، جرایم ناشی از نفرت‌های نژادی و مذهبی در وسایل نقلیه عمومی نیز در پنج سال گذشته در لندن چندبرابر شده است. از طرفی پلیس بریتانیا اوایل سال 2018، درباره افزایش چهار و نیم درصدی جرایم ناشی از کاهش بودجه پلیس این کشور به ‌دنبال سیاست‌های ریاضت اقتصادی هشدار داد. این موضوع علاوه بر ایجاد ناامنی برای شهروندان می‌تواند تاثیرات مخربی بر گردشگری بریتانیا نیز داشته باشد. با‌ این حال هر چند که بسیاری از شهرهای اروپایی مانند بارسلونا، رم و پاریس به ‌دلیل شمار جرم و جنایت‌ها و حتی جرایم جاسوسی در میان گردشگران مشهور بودند اما لندن چنین شهرتی ندارد؛ نگرانی گردشگرانی که به لندن سفر می‌کنند از موتورسوارهای سارق است. بسیاری از این موتورسوارها نیز سلاح سرد به ‌همراه دارند؛ طبق گزارش‌های منتشر شده، شمار نوجوانانی که با خود چاقو حمل می‌کنند، رو به افزایش است و فقط یک‌چهارم کسانی که چاقو همراه دارند، وابسته به باندهای تبهکارند. باقی افراد نوجوانانی هستند که در خیابان‌های لندن تردد کرده و در هر درگیری ممکن است از چاقو و سلاح خود استفاده کنند. آن طور که گفته شده شمار جرایم و سرقت‌های سواره در سال 2013 پلیس متروپلیتن حدود یک‌هزار و 637 مورد از این نوع سرقت را ثبت کرده بود. در سال 2014 نیز شمار جرایم و سرقت‌های سواره در لندن یک‌هزار و 53 مورد اعلام شد. هرچند که در این سال شمار جرایم موتورسواران در خیابان‌های لندن در مقایسه با سال 2014 کاهش یافته بود اما به گزارش پلیس متروپلیتن لندن از سال 2014 تا 2016 حتی تعداد دانش‌آموزانی که چاقو حمل کرده‌اند 50درصد افزایش یافته و این در حالی است که میزان جرایم سلاح سرد در مدارس انگلیس با 26درصد رشد روبرو بوده است. طبق گزارش پلیس لندن، شمار جرایم و سرقت‌های سواره در سال 2015 با افزایش قابل‌ توجهی روبه‌رو بوده و به 4 هزار و 647 مورد رسید و در سال 2016 به بیش از دوبرابر افزایش یافت. آن طور که در بسیاری از گزارش‌ها منتشر شده، در سال 2016 نیروهای پلیس لندن به‌ شدت در حال تلاش برای یافتن راه مقابله با افزایش سرقت‌های سواره بودند. طبق بررسی‌های صورت ‌گرفته، این معضل در مناطق اسلینگتون و کمدن شدیدتر است. در سال 2016 بیش از 3هزار سارق تلفن همراه دستگیر شده‌اند که بسیاری از آنها به ارتباط با گروه‌های سرقت موتوری اعتراف کرده‌اند. بر این اساس با افزایش غیرقابل کنترل سرقت‌های سواره، طرحی برای جلوگیری از افزایش دزدی موتورسوارها در سطح خیابان‌های لندن ارائه شد؛ آن طور که گفته شده، در این طرح پلیس می‌تواند از پهپادهای کوچک برای تعقیب سارقان موتورسوار استفاده کند. هر چند که به گفته پلیس متروپلیتن لندن استفاده از این پهپادها برای ردیابی سارقان موتورسوار هنوز قطعی نیست، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که پهپادها با موفق شدن در عملیات‌های بسیار، کاربردی بودن خود را به پلیس ثابت کرده‌اند. از طرفی این پهپادها می‌توانند نیاز پلیس به بالگردها را کاهش داده و موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های این نهاد شوند. با توجه به تلاش‌های صورت‌گرفته برای کنترل جرایم سواره در خیابان‌های لندن به ‌نظرمی‌رسد، اقدامات کافی برای کنترل این جرم صورت نگرفته است، چراکه در سال 2017 نیز رشد موتورسواران سارق متوقف نشده و شمار آنها در خیابان‌های لندن حدود 18هزار مورد اعلام شد.

همان‌طور که گفته شد، علاوه بر سرقت‌های سواره در سال‌های اخیر گزارش‌های بسیاری از جرایم خشونت‌بار در بریتانیا منتشر شده است. در آغاز سال 2018، شهردار لندن در واکنش به روند بی‌سابقه افزایش آمار جرم و جنایت در پایتخت بریتانیا از سیاست دولت محافظه‌کار «ترزا می» مبنی بر کاهش بودجه پلیس این کشور انتقاد کرد و گفت: امنیت لندن با کاهش نیروی پلیس قابل تامین نیست. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد، همزمان با کاهش بودجه پلیس بریتانیا میزان جرایم خشن در این کشور افزایش یافته است. آن طور که گفته شده، میزان سرقت و جرایم خشونت‌آمیز و استفاده از سلاح‌های سرد و گرم در سال 2016 و 2017 در لندن جهش یافته و پلیس بریتانیا معتقد است، این الگو در سراسر این کشور در حال تکثیر شدن است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران