شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به بیشترین میزان اختلاف چین و سایر کشورها در سازمان تجارت جهانی

| کدخبر: 124984 | |

گروه گوناگون| در چند روز گذشته، خبرهایی مبنی‌بر انتشار بیانیه‌یی از سوی دولت چین با عنوان «چین و سازمان تجارت جهانی» منتشر شد. این بیانیه در حالی منتشر شده

گروه گوناگون| در چند روز گذشته، خبرهایی مبنی‌بر انتشار بیانیه‌یی از سوی دولت چین با عنوان «چین و سازمان تجارت جهانی» منتشر شد. این بیانیه در حالی منتشر شده که امریکا رسما علیه چین به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده و این کشور را در این نهاد بین‌المللی اقتصادی به چالش کشیده است. طبق این خبرها، شورای دولتی چین با انتشار بیانیه سیاست‌ها، راهبردها و مواضع پکن در قبال این سازمان و همکاری و تعامل با آن را اعلام کرد. آنطور که در گزارش‌ها گفته شده، در بیانیه «چین و سازمان تجارت جهانی» آمده است: از زمان مطرح شدن طرح یک کمربند -یک جاده تا پایان سال 2017 موسسات چینی در کشورهای واقع در این مسیر، 75 منطقه همکاری اقتصادی و تجاری تاسیس کرده‎اند که باعث ایجاد 220 هزار فرصت شغلی جدید در این کشورها شده است. حمایت چین از نظام تجارت چندجانبه در مقابل یکجانبه گرایی تجاری، اجرای تعهدات نسبت به سازمان تجارت جهانی، همکاری به عنوان یک عضو مسوول و فعال با این سازمان، بهبود ساختار اقتصاد بازار و بازشدن درها به روی تجارت با کشورهای دیگر از اهم مضامین این بیانیه است.

پیش از این نیز، چین، در اوایل سال جاری میلادی، از سازمان تجارت جهانی خواست تا درباره جنگ تجاری ایجاد شده واشنگتن علیه پکن دخالت کند. سازمان تجارت جهانی‌ ۲۳ سال قبل، با هدف تنظیم قوانین تجارت در جهان، بر مبنای تجارت آزاد تاسیس شد و چین نیز در سال 2001، پس از مذاکرات طولانی، به این سازمان پیوست. آنطور که گفته شده، بر اساس بیانیه صادر شده توسط سازمان تجارت جهانی، چین در شکایت خود اعلام کرده که این تصمیم دولت امریکا برای تحمیل هزینه‌های 25 درصد به واردات محصولات فولادی و 10 درصد بر واردات آلومینیوم خلاف نظر قوانین کلی سازمان تجارت جهانی امضا شده در 1994 و کنوانسیون بین‌المللی است. با تازه‌ترین بیانیه چین در مقابل سازمان تجارت جهانی، بررسی‌هایی در مورد شکایت مطرح شده از سوی چین و علیه این کشور در (WTO)، صورت گرفته است. طبق این بررسی‌ها، از سال 1995، در مجموع حدود 500 مورد اختلاف چین با سایر کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت مطرح شده که در 350 مورد، حکم صادر شده است. از آوریل 2018، چین در 55 مورد شکایت، هم به عنوان شاکی، هم پاسخ‌دهنده شرکت داشته است. آنطور که تازه‌ترین بررسی‌های (WTO) نشان می‌دهد، بیشترین موارد این اختلاف‌ها، میان امریکا و چین بوده است. بر اساس آمار منتشر شده، در 22 مورد شکایت‌ها علیه چین بوده و حدود 10 مورد نیز، چین در مقابل امریکا به عنوان شاکی حضور داشته است. پس از امریکا، بیشترین میزان اختلاف چین در سازمان تجارت جهانی با اتحادیه اروپا بوده و طبق آمار منتشر شده، از آغاز سال 2018، میزان شکایت‌هایی که به چین و اتحادیه اروپا در (WTO) مربوط می‌شده، حدود 13 مورد اعلام شده است. آخرین مورد این شکایت‌ها نیز، در اوایل سال جاری میلادی بود؛ طبق گزارش‌ها، در ژانویه 2018، مسوول امور تجارت در کمیسیون اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری خود در بروکسل اعلام کرد که این اتحادیه علیه چین به دلیل رعایت نکردن قوانین حقوق مالکیت معنوی و درخواست اطلاعات فنی از شرکت‌های اروپایی به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، در سال 2018، اتحادیه اروپا 8 شکایت علیه چین در سازمان تجارت جهانی مطرح کرد و تعداد شکایت‌های چین از اتحادیه اروپا حدود 5 مورد اعلام شده است. هرچند که تاکنون، تنش‌های قابل‌توجهی میان مراودات تجاری چین و مکزیک شنیده نشده و طبق اخبار در سال گذشته میلادی این دو کشور در آستانه توافق تجارت آزاد قرار داشتند، اما براساس تازه‌ترین آمار منتشر شده، از آوریل 2018 تاکنون، حدود 4 مورد شکایت در (WTO) مطرح شده که در هر 4مورد، مکزیک علیه چین حضور داشته است. کانادا نیز، در چند ماه گذشته 3 بار در سازمان تجارت جهانی علیه چین شکایت کرده و ژاپن هم توانسته این کشور را در 2 مورد در این سازمان محکوم کند. این در حالی است که در سال گذشته میلادی، توکیو اعلام کرده بود که در نظر دارد مذاکره استراتژیکی را به رهبران امریکا، هند و استرالیا پیشنهاد دهد که هدف آن مقابله با نفوذ چین تحت برنامه «یک جاده، یک کمربند اقتصادی» باشد. در ادامه این گزارش، چین از آغاز سال 2018، یک‌بار از یونان و یک‌بار از ایتالیا در سازمان تجارت جهانی طرح شکایت داشته و یک‌بار نیز، شکایتی علیه چین از سوی گواتمالا در (WTO) مطرح شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران