شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124421 | |

جایزه «جورج اورول» به عنوان مهم‌ترین جایزه کتاب سیاسی جهان به اثری به قلم یک نویسنده اسکاتلندی رسید.

جایزه «جورج اورول» به عنوان مهم‌ترین جایزه کتاب سیاسی جهان به اثری به قلم یک نویسنده اسکاتلندی رسید.

به گزارش گاردین، «دارن مک‌گاروی» برای نگارش کتاب «فقر سفری» که به بررسی فقر در بریتانیا می‌پردازد موفق به کسب جایزه «جورج اورول» ویژه بهترین کتاب سیاسی شد. «مک‌گاروی» که نخستین کتاب خود را نوشته بیشتر به عنوان یک خواننده سبک رپ و فعال اجتماعی و سیاسی با نام مستعار «لوکی» در اسکاتلند شناخته می‌شود.

هیات داوران جایزه «جورج اورول» به ریاست «آندرو آدونیس» کتاب «فقر سفری» نوشته «مک‌گاروی» را نسخه‌یی مدرن از خاطرات «جورج اورول» درباره فقر توصیف کرد و گفت خود «اورول» نیز مطمئنا این کتاب را خیلی دوست می‌داشت چراکه آمیزه‌یی از خاطره‌نویسی و بحث و جدل برای درک خشم و عصبانیت قشر ضعیف در بریتانیاست.

رییس داوران این جایزه همچنین گفت: کوچک‌ترین شکی ندارم که خود «اورول» نیز این کتاب را به‌عنوان برنده انتخاب می‌کرد چراکه این کتاب

نه تنها در حد استانداردهای نگارشی این نویسنده بزرگ است بلکه به موضوع بزرگ و قدرتمند رئالیسم اجتماعی براساس تجربه‌های شخصی می‌پردازد که مختص آثار «جورج اورول» است. به گزارش ایسنا «فقر سفری» برگرفته از تجربه‌های خود «دارن مک‌گاروی» از بزرگ شدن در گلاسکو در کنار مادری خشن و معتاد به الکل و همچین براساس اظهارات مردمان جوامع محروم در گوشه و کنار بریتانیاست. او با این اثر در تلاش برای مطرح کردن این موضوع است که جناح چپ و راست درک صحیحی از فقر ندارند.

رمان «زمستان» نوشته «الی اسمیت»، «تستسرون رکس» نوشته «کوردیلا فاین»، «روشنگری اسلامی» نوشته «کریستوفر دبلایگ»، «آن‌چه تو نگفتی» اثر «مارک مازور» و «عشاق و غریبه‌ها» از «کلر ویل» دیگر نامزدهای نهایی جایزه ادبی «جورج اورول» در سال ۲۰۱۸ بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران