شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124173 | |

گاردین دیروز خبر از کشف قدیمی‌ترین اثر هنری داوینچی منتشر کرد. آن طور که گفته شده، متخصصان معتقدند کاشی کوچک با تصویری از خود «داوینچی» قدیمی‌ترین اثر به جا مانده از این هنرمند بزرگ است

گاردین دیروز خبر از کشف قدیمی‌ترین اثر هنری داوینچی منتشر کرد. آن طور که گفته شده، متخصصان معتقدند کاشی کوچک با تصویری از خود «داوینچی» قدیمی‌ترین اثر به جا مانده از این هنرمند بزرگ است که در ۱۸سالگی خلق شده است. به گزارش ایسنا، کارشناسان هنری بر این باورند که این نقاشی که روی یک کاشی کوچک کشیده شده در واقع تصویر خود «لئوناردو داوینچی» در شمایل «گابریل» یا همان «فرشته جبرئیل» است.

در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد؛ این کاشی به طرز معجزه‌آسایی از بیش از ۵۰۰ سال پیش تاکنون سالم باقی مانده، زمانی که «داوینچی» ۱۸ساله در سال ۱۴۷۱ آن را خلق کرد.

«مارتین کمپ» متخصص معروف آثار «داوینچی» این ادعا را رد کرده و مطمئنا این مساله بحث‌های آکادمیک زیادی را به دنبال خواهد داشت. تقریبا یک سال پیش بود که خبر کشف مجدد یک نقاشی فراموش شده از «داوینچی» با عنوان «سالوادور موندی» مطرح شد و هنوز هم بحث‌های داغی درباره صحت و اعتبار این نقاشی در میان متخصصان در جریان است اما این نقاشی زمستان سال گذشته به قیمت ۴۵۰میلیون دلار(۳۴۰میلیون پوند) در حراجی کریستیز نیویورک به فروش رفت و رکورد گران‌ترین نقاشی دنیا را به نام خود ثبت کرد.

با این وجود «مارتین کمپ» پروفسور تاریخ هنر در دانشگاه آکسفورد درباره ادعایی که درباره کشف قدیمی‌ترین نقاشی به جا مانده از «داوینچی» مطرح شده، می‌گوید: احتمال اینکه این اثر متعلق به «لئوناردو» باشد زیر صفر درصد است!

تنها تعدادی کمی از آثار معتبر «لئوناردو داوینچی» به جا مانده که درحال حاضر تقریبا همه آنها در کلکسیون موزه‌ها نگهداری می‌شود. به دلیل آنکه علاقه علمی و آکادمیک «داوینچی» از اختراع ماشین پرنده تا ابزارهای جنگی بسیار گسترده بوده است، بسیاری از پروژه‌های او در طول دوران حیاتش ناتمام ماند.

پروفسور «ارنستو سولاری» که تاکنون مطالب زیادی درباره «داوینچی» به عنوان نابغه عصر رنسانس نوشته عنوان می‌کند؛ تحقیقات وی همراه با «ایوانا بونفانتین» که یک متخصص دست‌نوشته است، ثابت می‌کند که این کاشی کشف شده دارای نشانه‌هایی است که به «داوینچی» ختم می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران