شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123775 | |

دیروز بسیاری از روزنامه‌ها در صفحه اول خود به آغاز رسمی جنگ تجاری امریکا و چین پرداختند و در این باره لوموند نیز در صفحه اول خود نوشت دونالد ترامپ،

 

 لوموند:

دیروز بسیاری از روزنامه‌ها در صفحه اول خود به آغاز رسمی جنگ تجاری امریکا و چین پرداختند و در این باره لوموند نیز در صفحه اول خود نوشت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا پس از اروپا، مکزیک و کانادا اکنون چین را هدف حملات تجاری خود قرار داده و روز جمعه ١۵ژوئن از وضع تعرفه‌های ٢۵درصدی بر ۵٠ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین خبر داده است. مطابق اعلام دولت امریکا، این تعرفه‌های مالیاتی از تاریخ ٦ ژوئیه بر محصولات صنعتی چین در زمینه‌هایی چون هوافضا، روباتیک و به ویژه صنایع خودروسازی اعمال خواهد شد. طبق این گزارش، دولت چین با محکوم کردن این اقدام دولت امریکا آن را آغاز جنگی تجاری قلمداد کرده و در بیانیه‌یی اعلام کرده که در برابر وضع تعرفه‌های جدید امریکا به اقدامی متقابل و افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای وارداتی از امریکا به ویژه محصولات کشاورزی نظیر «سویا» دست خواهد زد. این تصمیم درحالی اعلام شد که پیش از این دونالد ترامپ گفته بود که هر گونه اقدام تلافی‌جویانه از سوی چین را با وضع تعرفه‌های جدید مالیاتی پاسخ خواهد داد. به گفته تحلیلگران شلیک‌های امریکا و چین به سوی هم اتحادیه اروپا را نیز نگران کرده و برخی فعالان و کارشناسان در کشورهای اروپایی واکنش نشان داده‌اند.

 ال پایس:

این روزنامه در صفحه اول خود از ورود نخستین کشتی حامل صدها مهاجر به اسپانیا خبر داد. به گزارش ال پایس، این مهاجران که میزبانی‌شان در اروپا در روزهای اخیر به موضوع جدل میان ایتالیا و فرانسه بدل شده بود روز یک‌شنبه ۲۷خرداد، سرانجام در بندر والنسیای اسپانیا لنگر انداخت. مقام‌های مادرید روز شنبه، ۲۶ خرداد، ضمن اعلام پیشنهاد فرانسه برای قبول شماری از پناهجویان «دارای صلاحیت پناهندگی» از آن استقبال کردند. همچنین گفته می‌شود که پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا ضمن قدردانی از تصمیم امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه آن را «دقیقا از نوع همکاری مورد نیاز اروپا» در چنین لحظاتی نامید. گفته می‌شود که در 2روز اخیر اسپانیا ۹۳۳مهاجر را از آب‌های ساحلی این کشور نجات داده و به خشکی منتقل کرده‌ است. پیش از این گفته شده بود که تصمیم «جوزپه کونته» نخست‌وزیر جدید ایتالیا مبنی بر جلوگیری از ورود کشتی حامل بیش از ٦٠٠ پناهجو به سواحل این کشور در مطبوعات ایتالیا با بازتاب مثبتی روبه‌رو شد و بیشتر شهروندان این کشور در برابر این اقدام دولت و واگذاری مسوولیت به سایر کشورهای اروپایی ابراز رضایت کرده‌اند. این درحالی بود که «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه هفته گذشته این اقدام دولت ایتالیا را غیرمسوولانه قلمداد کرده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران