شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123284 | |

طرح بررسی باستان‌شناسی روشمند محدوده کاخ‌های هخامنشی برازجان در شهرستان دشتستان بوشهر منجر به شناسایی محوطه‌های متعددی از دوره هخامنشی شد.

طرح بررسی باستان‌شناسی روشمند محدوده کاخ‌های هخامنشی برازجان در شهرستان دشتستان بوشهر منجر به شناسایی محوطه‌های متعددی از دوره هخامنشی شد. کوروش محمدخانی سرپرست طرح بررسی باستان‌شناسی روشمند محدوده کاخ‌های هخامنشی برازجان می‌گوید: در بررسی باستان‌شناسی روشمند محدوده کاخ‌های هخامنشی برازجان در بوشهر تعدادی محوطه‌ متعلق به دوره هخامنشی به دست آمد که در این محوطه‌ها آثار فراوانی از دوره‌های پیش از تاریخ (هزاره پنجم قبل از میلاد)، دوره‌های مختلف تاریخی (هخامنشی، فراهخامنشی، ساسانی) و دوران اسلامی (قرون نخست و میانه) به دست آمده‌اند. او با اشاره به اینکه محوطه‌ها و آثار دوران ساسانی و قرون نخستین اسلامی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده است، ادامه می‌دهد: آثار شناسایی شده گواه تمرکز محوطه‌های هخامنشی در پهنه‌های بالادست و مشرف به رودخانه‌های دایمی منطقه به‌خصوص رودخانه «دالکی» و انشعابات آن است. او ادامه می‌دهد: بررسی باستان‌شناسی در این محدوده با مرکزیت کاخ‌های سه‌گانه هخامنشی شهرستان دشتستان و با درنظر گرفتن عوارض طبیعی منطقه انتخاب شده بود، بنابراین هدف از این مطالعه، بررسی شناسایی محوطه‌های باستانی دوره هخامنشی و مطالعه پراکنش آنان در این منطقه بود. محمدخانی می‌افزاید: طرح بررسی باستان‌شناسی روشمند محدوده کاخ‌های هخامنشی برازجان

در راستای پروژه باستان‌شناختی این کاخ‌ها از نیمه فروردین ۱۳۹۷ در محدوده‌یی به وسعت ۱۹۰ کیلومتر مربع از اراضی شهرستان دشتستان استان بوشهر به اجرا درآمد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران