شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122963 | |

تهرانی‌ها فقط 8روز دیگر امکان بازدید از «لوور شعبه تهران» را دارند و این آثار تاریخی قرار است بعد از ۱۹ خرداد برای نمایش در موزه بزرگ خراسان آماده شود.

تهرانی‌ها فقط 8روز دیگر امکان بازدید از «لوور شعبه تهران» را دارند و این آثار تاریخی قرار است بعد از ۱۹ خرداد برای نمایش در موزه بزرگ خراسان آماده شود.

یک‌شنبه ۲۹بهمن سال گذشته ۵۶ اثر تاریخی لوور پاریس برای برگزاری نمایشگاه «گنجینه‌هایی از مجموعه ملی فرانسه» با عنوان «موزه لوور در تهران» از فرانسه به تهران رسید و ۱۵روز بعد یعنی ۱۴ اسفند این آثار بعد از چیدمان ویترینی و تامین امنیت کامل آماده بازدید گردشگران و علاقه‌مندان آثار تاریخی شد. هر چند از بین آثار انتخاب شده برای نمایش در موزه ملی ایران فقط دو شیء تاریخی متعلق به تاریخ پیش از اسلام یعنی «تبر کتیبه‌دار» از کاوش‌های علمی باستان‌شناسی محوطه چغازنبیل و «شیء برنزی از لرستان» متعلق به بورس اوراق بهادار باقیمانده از عصر آهن و با حدود سه‌هزار سال قدمت برای نمایش در کشور خود انتخاب شدند، اما با نگاهی به آمار ارائه شده از سوی مسوولان موزه ملی ایران، این عامل هم باعث نشد تا از علاقه‌مندی بازدیدکنندگان از آثار تاریخی لوور کم شود. جبرئیل نوکنده مدیرکل موزه ملی ایران، ۱۹ اردیبهشت امسال در آخرین آماری که از بازدیدها از لوور تهران و در کنار آن از موزه ملی ایران خبر داد به ایسنا گفته بود؛ «در طول ۶۵ روز، بیش از ۱۷۰ هزار نفر به دیدن «لوور شعبه تهران» رفته‌اند. اما علاوه بر در نظر گرفتن این آمار نکته حایز اهمیت، توجه بازدیدکنندگان «لوور کوچک در تهران» به موزه ملی ایران بود؛ توجهی که آماری قابل توجه را پشت خود دارد. موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی- تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در روزهای ۱۴ و 15 خرداد تعطیل هستند و بنابراین دو روز از زمان امکان بازدید از لوور شعبه تهران در این فرصت کم می‌شود و فقط 8روز برای دیدن گنجینه انتخاب شده برای نمایش در موزه ملی ایران که توسط مسوولان لوور پاریس گزینش شده است، فرصت باقی است. محمدرضا کارگر مدیر اداره کل موزه‌ها در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر زمان باقیمانده برای نمایش لوور تهران می‌گوید: این زمان تمدید نمی‌شود و بر اساس تفاهم‌های انجام شده باید آثار برای نمایش در موزه خراسان بزرگ آماده شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران