شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122813 | |

استاندار البرز به همراه مدیرکل میراث فرهنگی استان از یک منبر 750ساله در روستای ارنگه بخش آسارا رونمایی کرد. استاندار البرز در مراسم رونمایی از منبر 750ساله گفت:

استاندار البرز به همراه مدیرکل میراث فرهنگی استان از یک منبر 750ساله در روستای ارنگه بخش آسارا رونمایی کرد. استاندار البرز در مراسم رونمایی از منبر 750ساله گفت: این اثر تاریخی بیانگر عمق فرهنگ دینی در بین ساکنان روستای تاریخی ارنگه است. او افزود: این روستا باتوجه به قدمت 7هزار ساله‌یی که دارد نشان‌دهنده رابطه اعتقادی با معماری و تاریخ در گذشته است. نجفی گفت: منبری که امروز از آن رونمایی شد با کمک و مساعدت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی استان، شورا و اهالی روستای ارنگه که باعث شدند حفاظت از آثار و بقایای سنگ‌هایی که هرکدام در گذشته معنای خاصی داشته، انجام شد.

منبر تاریخی ارنگه دارای 6 پله است که در مسجد لات قاضی این روستا قرار دارد. تکنیک‌های به کار رفته در این اثر ارزشمند شامل هنرهای چوبی ازجمله درودگری، گره‌چینی، قاب و تونیک است که براساس هندسه نقوش اسلامی طراحی شده و هنر منبت با شیوه بسیار منحصربه‌فرد است.

سوره‌های مبارک قدر، توحید، آیه‌الکرسی، جمله‌ دعایی مبنی‌بر حمد خداوند، نام سازنده و سنه اثر، نام خطاط و یک بیت شعر با محتوای دعوت به زیستن با عدالت در سمت راست منبر نقش بسته است. از محتوای جملات حک شده بر این منبر چنین برمی‌آید که فلسفه شکل‌گیری منبر ارنگه، طلب مغفرت فردی به نام مظفرالملک برای مادرش است. تاریخ ساخت منبر سال 704 هجری قمری عنوان شده که جمله به خط اسماعیل محمد بر منبر رقم خورده است. روستای ارنگه در 20 کیلومتری شمال شرقی کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران