شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122494 | |

سوم خرداد 1361، شهر خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس، پس از 578 روز اشغال، آزاد شد. عملیات بیت‌المقدس در 30 دقیقه بامداد 10 اردیبهشت 1361 آغاز شده بود.

سوم خرداد 1361، شهر خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس، پس از 578 روز اشغال، آزاد شد. عملیات بیت‌المقدس در 30 دقیقه بامداد 10 اردیبهشت 1361 آغاز شده بود.

ساعت ۲ بعدازظهر روز ۳ خرداد ۱۳۶۱ پس از ۳۴ روز نبرد بی‌امان، خرمشهر به‌طور کامل از اشغال نظامیان عراق خارج شد و عملیات بیت‌المقدس که در دهم اردیبهشت این سال آغاز شده بود، به پیروزی رسید.

درحالی که اشغال خرمشهر توسط عراق به‌عنوان آخرین و مهم‌ترین برگ برنده این کشور برای وادار کردن ایران به شرکت در مذاکرات تلقی می‌شد، آزادسازی این شهر می‌توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران بر نیروهای متجاوز و اثبات برتری نظامی‌اش باشد. بر همین اساس، باتوجه به اینکه منطقه عمومی غرب کارون آخرین منطقه مهمی بود که همچنان در اشغال عراق قرار داشت، از یک‌سو فرماندهان نظامی ایران برای انجام عملیات در این منطقه اشتراک نظر داشتند و ازسوی دیگر عراق نیز که طراحی عملیات آزادسازی خرمشهر را پس از عملیات فتح‌المبین قطعی و مسجل می‌پنداشت، با درنظر گرفتن اهمیت این شهر و جایگاه آن در دفاع از بصره، به ضرورت حفظ این منطقه معتقد بود. از این‌رو، بلافاصله پس از اتمام عملیات فتح‌المبین، درحالی که قوای ارتش عراق در منطقه عمومی خرمشهر تقویت می‌شد، به تمام یگان‌های تحت امر قرارگاه مرکزی کربلا دستور داده شد تا ضمن بازسازی و تجدید قوا، به شناسایی و طراحی عملیات بپردازند.

در چنین شرایطی بود که عملیات بیت‌المقدس با هدف آزادسازی جاده اهواز-خرمشهر و خارج شدن جاده اهواز و آبادان از برد توپخانه دشمن در

۳۰ دقیقه بامداد روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با قرائت رمز عملیات «بسم‌الله الرحمن الرحیم. بسم‌الله القاسم ‌الجبارین، یا علی‌ابن ابی‌طالب» از سوی فرماندهی مشترک آغاز شد و سوم خرداد با پیروزی به پایان رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران