شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122421 | |

این روزنامه، در صفحه اول خود، گزارشی از مراسم تحلیف رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) با حضور دونالد ترامپ منتشر کرد. طبق این گزارش، جینا هاسپل، با ادای سوگند

 نیویورک تایمز (چاپ امریکا):

 این روزنامه، در صفحه اول خود، گزارشی از مراسم تحلیف رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) با حضور دونالد ترامپ منتشر کرد. طبق این گزارش، جینا هاسپل، با ادای سوگند در ساختمان مرکزی این سازمان کار خود را آغاز کرد. گفته شده که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا که در این مراسم حضور داشت، گفت که اطمینان دارد جینا هاسپل، رییس جدید سازمان اطلاعاتی امریکا (سیا) در سمت جدید «رهبری استثنایی» از خود نشان خواهد داد. پیش از این، حاشیه‌های بسیاری در مورد جینا هاسپل به گوش رسیده بود. آنطور که در نیویورک تایمز گفته شده، هاسپل که به دلیل گزارش‌ها درباره نقش او در شکنجه و شیوه‌های سخت‌گیرانه بازجویی، تحت فشار بود، سرانجام توانست رأی اعتماد کنگره امریکا را به دست آورد. او جایگزین مایک پمپئو می‌شود که در حال حاضر وزیر امور خارجه امریکا است. جینا هاسپل در جریان گرفتن رأی از سنا با انتقادها و پرسش‌های سخت برخی سناتورها از هر دو حزب مواجه بود. با این حال او بدون رأی چند سناتور دموکرات نمی‌توانست رأی تایید سنا را بگیرد. آنطور که گفته شده، ارک وارنر سناتور ارشد دموکرات در کمیته اطلاعاتی سنا که پیش از این مخالف هاسپل به شمار می‌رفت، اعلام کرده بود که به هاسپل رأی مثبت می‌دهد چون او در جلسه با این کمیته سنا گفته هیچ‌وقت نباید از به‌اصطلاح «روش‌های پیشرفته بازجویی» استفاده می‌کرده است. وارنر گفت که هاسپل قول داده است هرگز از چنین روش‌هایی استفاده نکند؛ حتی اگر رییس‌جمهوری امریکا چنین بخواهد.

 نیویورک تایمز‌ (چاپ اروپا):

گزارشی که در صفحه اول این روزنامه منتشر شده، به دیدارهای مقتدی صدر برای تشکیل دولت پرداخته است. آنطور که گفته شده، پس از اعلام نتایج انتخابات عراق و پیروزی مقتدی صدر، او در تلاش برای تشکیل دولت و ائتلاف با دیگر احزاب است. آنطور که گفته شده، با وجود انتشار اخباری مبنی‌بر نزدیک بودن اعلام ائتلافی چهارجانبه در عراق شامل النصر، الفتح، الحکمه و سائرون اما ماموریت ملحق کردن «الفتح» به این ائتلاف همچنان بعید به نظر می‌رسد. چراکه گفته می‌شود صدر و العبادی با تشکیل فراکسیونی تنها شیعه مخالفند. این در حالی است که صدر همچنان به دیدارهایش با رهبران لیست‌های پیروز در انتخابات عراق ادامه می‌دهد. طبق گزارش نیویورک تایمز، محمد المیاحی سخنگوی جریان الحکمه از اعلام ائتلافی چهارجانبه با حضور لیست «سائرون» وابسته به مقتدی صدر، «النصر» به ریاست حیدر العبادی، «الفتح» به ریاست هادی العامری و «الحکمه» به رهبری عمار حکیم خبر داده بود، در حالی که منابع این مساله را بعید دانسته‌اند. از جمله دلایل این منابع، تطابق نداشتن دیدگاه‌های این سه لیست با دیدگاه‌های ائتلاف الفتح است که اساسا شامل سازمان بدر به رهبری هادی العامری و «صادقون» به ریاست قیس الخزعلی می‌شود که رهبری «عصائب اهل الحق» را برعهده دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران