شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121920 | |

بیست‌وششم اردیبهشت 1365 ارتش عراق پس از عملیات والفجر8 اشغال دوباره مهران را در دستور کار خود قرار داد تا به نوعی فتح فاو را تحت تاثیر قرار دهد. دشمن با این اندیشه،

بیست‌وششم اردیبهشت 1365 ارتش عراق پس از عملیات والفجر8 اشغال دوباره مهران را در دستور کار خود قرار داد تا به نوعی فتح فاو را تحت تاثیر قرار دهد. دشمن با این اندیشه، سپاه دوم خود را با بیشترین توان وارد عمل و عملیات ثارالابطال (خون‌خواهی قهرمانان) را با اجرای آتش سنگین از چندمحور آغاز کرد. شهر مهران در طول جنگ تحمیلی چند‌بار اشغال شد. یک بار در سی‌ویکم شهریور 1359، بار دوم در خرداد 65. پس از آخرین اشغال، مهران به دست نیروهای ایرانی برای همیشه از اشغال عراق خارج شد. مهران در ساحل رودخانه کنجان‌چم واقع شده و با مرز عراق بیش از چند کیلومتر فاصله ندارد. محل کنونی مهران در گذشته منصورآباد نام داشت که در سال 1309هجری شمسی با تصویب فرهنگستان ایران، مهران نامیده شد. این شهر همانند شهرهای مرزی دیگر کشورمان در ابتدای جنگ تحمیلی به دست عراقی‌ها افتاده و ویران شد اما سرانجام در سال 1365 به دست نیروهای رزمنده ایران به آغوش میهن بازگشت و در جریان بازسازی‌های پس از جنگ دوباره آباد شد. شهرستان مهران برای مردم استان ایلام یادآور خاطرات تلخ و شیرین فراوانی است. این شهر سمبل پایداری، ایثار، استقامت و ایستادگی مردمان رنج‌دیده و شهیدپرور سرزمین آلامتو (نام قدیم ایلام؛ به معنی سرزمین طلوع خورشید) است.

مهران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود همواره مورد تعرض حکومت بغداد بود و با شروع جنگ تحمیلی نیز از ابتدای سال ۵۹ تحرکات و تجاوزات مرزی نظامیان عراقی در این منطقه مرزی شدیدتر شد و در نیمه شهریور ۵۹ مهران هدف موشک‌های عراقی قرار گرفت. مهران ازجمله شهرهایی است که در خط مقدم بارها مورد هجوم دشمن بعثی قرار گرفت و 4 بار اشغال شد و هر بار توسط رزمندگان اسلام پس گرفته شد. در 31شهریور 1359 لشکر 2 پیاده‌ کوهستان سپاه دوم عراق از 4محور به مهران حمله کرد و پس از کسب موفقیت در محور شمالی در روز دوم مهر ماه از قسمت غربی وارد مهران شد و در جنگی تن به تن شهر را به تصرف درآورد و در عمق ‌٢٠کیلومتری خاک ایران روی ارتفاعات (زیل، کولک و کوهگچ)، جنوبی (قلاویزان و حمزین) و شرقی (چکه‌موسی و چکه‌قمر) مواضع پدافندی برگزید. این منطقه از آن زمان در اشغال بود تا اینکه پس از عقب‌نشینی ارتش عراق پس از فتح خرمشهر بیشتر مناطق اشغالی آزاد شد اما ارتفاعات مرزی و شهر مهران تحت تسلط دشمن باقی ماند و مدتی بعد با اجرای عملیات والفجر3 در سال 62 شهر مهران و ارتفاعات شمالی آن آزاد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران