شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121365 | |

هجدهم اردیبهشت 1324، در پی اعلام پایان جنگ دوم جهانی توسط «چرچیل»، 101 تیر هوایی در تهران شلیک شد و در سراسر کشور تعطیل عمومی اعلام شد.

هجدهم اردیبهشت 1324، در پی اعلام پایان جنگ دوم جهانی توسط «چرچیل»، 101 تیر هوایی در تهران شلیک شد و در سراسر کشور تعطیل عمومی اعلام شد.

جنگ جهانی دوم حدود 21سال پس از پایان جنگ جهانی اول، شروع شد. ازجمله دلایل آغاز این جنگ می‌توان به بحران اقتصادی و تورم اروپا، درخواست غرامت جنگی متفقین از دولت آلمان پس از جنگ جهانی اول و همچنین رکود اقتصادی و نیاز ژاپن به مواد اولیه اشاره کرد.

خروج از این بحران و تورمی که دامنگیر این کشورها شده بود، باعث ظهور فاشیسم در آلمان، ایتالیا و ژاپن شد. با حمله آلمان به لهستان در اول سپتامبر ۱۹۳۹م برابر با شهریور ۱۳۱۸ جنگ دوم جهانی شروع شد.

پس از فروپاشی لهستان، نیروهای نظامی آلمان به رهبری هیتلر به شوروی حمله کردند؛ اما سرما و یخبندان شدید منطقه به‌خصوص در حومه لنینگراد، باعث نجات شوروی شد. ژاپن نیز با حمله به بندر پرل‌هاربر امریکا، عملا آن کشور را درگیر جنگ کرد. کشورهای درگیر جنگ جهانی دوم به دو گروه، متفقین شامل انگلستان، امریکا، فرانسه، چین، شوروی و برخی کشورهای کوچک و متحدین شامل آلمان، ایتالیا و ژاپن تقسیم می‌شدند. جنگ دوم جهانی را شاید بتوان یکی از مصیبت‌بارترین و پرهزینه‌ترین جنگ‌های تاریخ بشر دانست. این جنگ با کشته شدن 60 میلیون نفر و خرابی‌های فراوان با تسلیم آلمان در ۸ مه سال ۱۹۴۵م برابر با ۱۸ اردیبهشت ۱۳۲۴شمسی در اروپا و تقسیم آن کشور به دو بخش شرقی و غربی پایان یافت؛ ولی در آسیا و اقیانوس آرام تا بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ادامه داشت. سپس با شکست ژاپن در 23 مرداد ۱۳۲۴ و با تسلیم شدن این کشور در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ برابر با یازدهم شهریور ۱۳۲۴ این جنگ خانمان‌سوز به‌طور کامل در جهان پایان یافت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران