شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121201 | |

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین گفت: فرونشست زمین تهدید جدی برای 3 اثر تاریخی شاخص این استان به شمار می‌رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین گفت: فرونشست زمین تهدید جدی برای 3 اثر تاریخی شاخص این استان به شمار می‌رود.

محمدعلی حضرتی افزود: مسجد جامع عتیق، مسجد مدرسه سردار و صحن امامزاده حسین‌ابن‌ علی‌ابن ‌موسی‌الرضا(ع) 3 اثر تاریخی هستند که به دلیل فرونشست زمین در معرض تهدید جدی قرار دارند. او اظهار کرد: البته سایر آثار تاریخی قزوین نیز از آسیب‌های ناشی از فرونشست زمین مصون نیستند اما 3 آثار یادشده بیشتر در معرض تهدید و آسیب هستند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین گفت: براساس نتایج به دست آمده از شاهدگذاری‌ها، ترک‌ها و لغزش‌های ایجاد شده در بخش‌های مختلف آثار تاریخی یادشده براثر فرونشست زمین نگران‌کننده بوده است. حضرتی اظهار کرد: با توجه به اینکه شاهد حجم بالایی از رفت و آمد مردم به امامزاده حسین(ع) و مسجد جامع عتیق هستیم، نگرانی‌ها بابت بروز خسارات احتمالی جانی و مالی بیشتر می‌شود. وی در مورد اقدام‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی همچنین حفاظت از بناهای یادشده در مقابل فرونشست زمین گفت: در رابطه با آستان امامزاده حسین(ع) یک طرح مطالعاتی تهیه شده که نیازمند تخصیص اعتبار و عملیاتی کردن است و در رابطه با 2 اثر دیگر نیز اقدامات ترمیمی و استحکام‌بخشی پیش‌بینی شده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین اظهار کرد: برای کاهش تهدیدات فرونشست خاک برای آثار تاریخی و دیگر زیرساخت‌ها باید در سطح ملی و استانی تصمیمات و راهکارهای مناسب اندیشیده شود. فرونشست زمین از مخاطراتی است که براثر عوامل طبیعی و انسانی مانند تغییرات اقلیمی، بهره‌برداری‌های بی‌رویه از خاک و استفاده غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی و استخراج بی‌رویه از منابع معدنی پدیده می‌آید و به ناپایداری خاک منجر می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران