شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121122 | |

آکادمی نوبل تصمیم گرفت به دلیل حواشی مربوط به رسوایی اخلاقی برای نخستین ‌بار در ۷۵سال اخیر جایزه نوبل ادبیات را برگزار نکند.

آکادمی نوبل تصمیم گرفت به دلیل حواشی مربوط به رسوایی اخلاقی برای نخستین ‌بار در ۷۵سال اخیر جایزه نوبل ادبیات را برگزار نکند. به گزارش گاردین، هیات داوران مخفی جایزه نوبل که مسوولیت انتخاب برنده مهم‌ترین جایزه ادبیات سال جهان را برعهده دارد در سال ۲۰۱۸ هیچ برنده‌یی در رشته ادبیات انتخاب نخواهد کرد و به جای آن در سال آینده میلادی دو برنده نوبل ادبیات معرفی خواهد شد.  این تصمیم پس از ماجرای رسوایی اخلاقی «ژان کلود آرنالت» همسر «کاترین فروستنسون» عضو آکادمی نوبل گرفته شد که در ماه نوامبر سال گذشته با شکایت ۱۸زن به اتهام سوءاستفاده جنسی روبه‌رو شد.  

پس از انتشار این اخبار «کاترین فروستنسون» نیز از آکادمی نوبل کنار گذاشته شد و «سارا دنیوس» رییس آکادمی نوبل در واکنش به این اتفاق‌ها از کار خود استعفا کرد.  همچنین چند نفر از اعضای آکادمی نوبل در اعتراض به اخراج «کاترین فروستنسون» صندلی خود را خالی گذاشتند تا تعداد اعضای کمیته نوبل ادبیات از ۱۸نفر به ۱۱نفر کاهش یابد.

به گزارش ایسنا «کارل هنریک هلدین» رییس هیات‌مدیره آکادمی نوبل در این باره توضیح داد: بحران در آکادمی تاثیرات منفی روی جایزه نوبل گذاشته است. این تصمیم نشان از وخامت اوضاع دارد اما از اعتبار طولانی‌مدت جایزه نوبل حفاظت می‌کند. هیچ‌یک از این اتفاقات، اعطای جایزه در سایر رشته‌های جایزه نوبل ۲۰۱۸ را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. بنیاد نوبل انتظار دارد این آکادمی تمام تلاش خود را برای احیا و ترمیم اعتبار نوبل به کار گیرد و امیدواریم در آینده اعضا نگاهی بازتر به جهان بیرون داشته باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران