شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120888 | |

دیدار رهبران دو کره، فصلی تازه در تاریخ دو کشور رقم زده است. این موضوع که از مهم‌ترین سرخط خبر روزنامه‌ها در هفته گذشته بوده، همچنان توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

 تایمز:

دیدار رهبران دو کره، فصلی تازه در تاریخ دو کشور رقم زده است. این موضوع که از مهم‌ترین سرخط خبر روزنامه‌ها در هفته گذشته بوده، همچنان توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. روزنامه تایمز نیز با انتشار تصویر دیدار رهبران کره‌شمالی و جنوبی، به گزارشی در این باره پرداخت. طبق این گزارش، خبرگزاری رسمی کره شمالی از دیدار روز جمعه رهبر این کشور با رییس‌جمهوری کره جنوبی ستایش کرده و گفته است این دیدار باعث رفاه در شبه جزیره کره می‌شود. رسانه رسمی کره شمالی دیدار کیم جونگ اون و مون جائه این را تاریخی خواند و از رهبر کره‌شمالی به خاطر آنچه عشق او به مردم کشورش خواند تقدیر کرد. این در حالی است که روزنامه‌های کره جنوبی استقبال محتاطانه‌یی از این نشست کردند و از کره شمالی به خاطر عدم تعهد صریح برای ترک برنامه هسته‌یی انتقاد کردند. آن‌طور که در این گزارش گفته شده, رهبران دو کره روز جمعه با صدور بیانیه‌یی تاکید کردند که دو کشور برای رسیدن به پیمان صلح تلاش خواهند کرد. دو رهبر پس از دیدار دوم خود در روز جمعه اعلام کردند دو کره برای گفت‌وگوهای سه‌جانبه با حضور امریکا یا چهارجانبه با حضور چین، برای تبدیل توافق آتش‌بس به پیمان صلح تلاش خواهند کرد. پس از پایان جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳ دو کره به صورت رسمی پیمان صلح امضا نکرده‌ و تنها میان آنها آتش‌بس برقرار است. در «بیانیه پانمونجوم» که به امضای دو رهبر رسیده کره جنوبی و شمالی بر تعهد دو کشور برای غیرهسته‌یی شدن کامل شبه‌جزیره کره تاکید کردند. در این بیانیه تاکید شده که کره جنوبی و شمالی هر دو معتقدند ابتکار عمل کره شمالی برای غیرهسته‌یی شدن شبه‌ جزیره کره بسیار مهم و حیاتی است و هر دو کشور معتقدند هر یک باید مسوولیت‌های خود در این زمینه را عمل کنند. دو کشور همچنین بر اتفاق نظر خود برای همکاری با جامعه جهانی جهت غیرهسته‌یی شدن شبه‌جزیره کره تاکید کرده‌اند.

 نیویورک تایمز:

در صفحه اول خود با انتشار عکسی از درگیری‌های نوار غزه، شمار کشته و مجروحین راهپیمایی روز جمعه را منتشر کرد. به گزارش نیویورک تایمز، مقا‌م‌های بهداشتی و درمانی در نوار غزه اعلام کردند که ارتش اسراییل روز جمعه با شلیک به سوی تظاهرات‌کنندگانی که در نوار مرزی میان غزه و اسراییل گرد آمده‌اند، سه فلسطینی را کشته و حدود ۳۰۰ نفر دیگر را روانه بیمارستان کرده است. آنطور که گفته شده، تجمع اعتراضی فلسطینیان در این منطقه از چند هفته پیش آغاز شده و قرار است تا پانزدهم ماه مه آینده که هفتادمین سالروز تشکیل کشوری به نام اسراییل است ادامه یابد. فلسطینیان ساکن نوار غزه این روز را که همچنین مصادف است با هفتادمین سال شکست ارتش اعراب از اسراییل و افتادن کنترل نوار غزه به دست دولت اسراییل، روز نکبت (شوم) می‌خوانند و می‌گویند با برگزاری این تجمع‌ها که قرار است بیش از 40 روز ادامه یابد در پی جلب‌توجه جهانی به بحران خاورمیانه‌اند. این تجمع‌ها که اکنون وارد پنجمین هفته خود شده تاکنون چندین کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است. در حالی که رژیم صهیونیستی می‌گوید بیشتر کشته‌شدگان شبه نظامیان حماس و دیگر گروه‌های شبه نظامی در غزه بوده‌اند، فلسطینیان می‌گویند اغلب جان باختگان معترضان غیرمسلحی بوده‌اند که هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران