شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120644 | |

فیلمسازان خارجی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با همراهی شادمهر راستین مدیر باشگاه جشنواره از موزه ملی ایران، نمایشگاه «لوور در تهران» و عکس‌های عباس کیارستمی از موزه لوور دیدن کردند.

فیلمسازان خارجی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با همراهی شادمهر راستین مدیر باشگاه جشنواره از موزه ملی ایران، نمایشگاه «لوور در تهران» و عکس‌های عباس کیارستمی از موزه لوور دیدن کردند.

مهمان‌های خارجی سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر دوشنبه 3 اردیبهشت در پنجمین روز از این جشنواره با همراهی شادمهر راستین مدیر باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر، احمد مسجد‌جامعی عضو شورای شهر تهران، احمد محیط‌طباطبایی رییس ایکوم ایران و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از موزه ملی ایران همچنین نمایشگاه «لوور در تهران» این موزه و عکس‌های عباس کیارستمی از موزه لوور دیدن کردند. بخش مورد توجه مهمانان خارجی در این بازدید، عکس‌های زنده‌یاد عباس کیارستمی کارگردان ایرانی از موزه لوور بود.

چچیلیا مانیینی یکی از چهره‌های تاریخ سینمای ایتالیا و هنرمند پیشگام در عکاسی و سینمای مستند که با پیرپائولو پازولینی کارگردان ایتالیایی همکاری داشته است درباره این بخش از نمایشگاه گفت: زمانی که به دیدن موزه لوور رفتم، شگفت‌زده شدم و امروز نیز با دیدن عکس‌های عباس کیارستمی از موزه لوور دوباره شگفت‌زده شدم. این عکاس قدیمی سینمای ایتالیا که با فدریکو فلینی فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی همکاری داشته است درباره زنده‌یاد عباس کیارستمی گفت: کیارستمی نه تنها یک فیلمساز بزرگ بود که هنرمند عکاسی با زاویه دیدی تازه نسبت به هر واقعیتی بود تا جایی که می‌توانم بگویم از دریچه عکس‌های او موزه لوور را با نگاهی متفاوت دیدم. احمد مسجد‌جامعی، عضو شورای شهر تهران هم بازدید فیلمسازان خارجی از موزه ملی در حاشیه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی ارزشمند دانست.

او افزود: برای من بسیار عجیب بود که چرا این فیلمسازان خارجی که تعداد زیادی از آنها احتمالا موزه لوور را دیده‌اند باز هم علاقه‌مند به دیدن بخش منتخب آثار موزه لوور در ایران هستند که همراهی با آنها من را متوجه این موضوع کرد که آنها بیش از همه مشتاق دیدن عکس‌های «عباس کیارستمی» بودند.

این عضو شورای شهر تهران درباره اهمیت برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: جشنواره‌ها فضای مناسبی برای ارتباط فرهنگی بین سینماگرها برای به دست آوردن زبان مشترک در حوزه‌های انسان‌دوستی است. با به وجود آوردن چنین بسترهایی، سینماگرها می‌توانند از طریق فرهنگ‌هایشان با همدیگر ارتباط برقرار کنند. احمد محیط‌طباطبایی رییس ایکوم ایران هم با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای بازدیدهای شبانه از موزه موجب می‌شود تا به موزه‌های زنده که چشم‌انداز ایکوم در جهان است دست پیدا کنیم، اظهار امیدواری کرد چنین بازدیدهایی ادامه پیدا کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران