شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119914 | |

بعد از دو سال و نیم تعطیلی کاخ صاحبقرانیه، بالاخره مرمت این بنای تاریخی در نیاوران، با استفاده از بند «ه» برای تامین اعتبار این پروژه آغاز می‌شود.

بعد از دو سال و نیم تعطیلی کاخ صاحبقرانیه، بالاخره مرمت این بنای تاریخی در نیاوران، با استفاده از بند «ه» برای تامین اعتبار این پروژه آغاز می‌شود.

هر چند ترک سقف «حوضخانه» در کاخ صاحبقرانیه در سال ۸۹ و سقوط یکی از لوسترهای این کاخ در سال ۹۲ را کسی جدی نگرفت، اما ترک بزرگِ ضلع شمالی تالار «آیینه» کاخ «صاحبقرانیه» در سال ۹۳، وضعیت این کاخ قاجاری را به یکی از نخستین هشدارها برای احتمال ادامه‌دار بودن هر نوع آسیبی به این مجموعه تاریخی تبدیل کرد.

هشداری که حرف دیگری را هم به‌دنبال داشت؛ ورود حجم زیاد گردشگر و حضور گروه‌های فیلمبرداری از دیگر عوامل این تهدید اعلام شد. بنابر این قرار تصمیم گرفتند تا براساس نظر هیات راهبردی مجموعه نیاوران کلمه «اطلاع ثانوی» برای تعطیلی تنها بنای قاجاری مجموعه‌ فرهنگی تاریخی نیاوران، مورد استفاده قرار گیرد. کلمه‌یی که نشان می‌دهد انجام مطالعه روی این بنای تاریخی و به‌خصوص فرونشست‌هایی که در چند بخش از نیاوران رخ داده، باید بیش از پیش جدی گرفته شده و توسط کارشناسان سازه بررسی شود و به همین دلیل ۳۰ تیر ۱۳۹۴ تعطیلی کاخ قاجاری «صاحبقرانیه» آغاز شد.

سرانجام بعد از گذشت حدود دو سال و نیم از آغاز تعطیلی به نظر می‌رسد مطالعه و بررسی برای مرمت این بنای تاریخی به پایان رسیده و سرانجام نخستین اقدامات برای آغاز مرمت این بنای تاریخی و نفیس در دستور کار قرار گرفته است. رحمت‌الله رئوف رییس مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران، در این زمینه به ایسنا توضیح می‌دهد: تا ظرف چند روز آینده جلسه‌یی با حضور معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی برگزار می‌کنیم تا در این زمینه تصمیم‌های نهایی گرفته شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران