شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119753 | |

رییس انجمن مجسمه‌سازان پیشنهاد کرد بخشش‌های مالیاتی به خریداران آثار هنری تعلق گیرد و سیاست‌های تشویقی از این دست درنظر گرفته شود تا مردم به خرید اثر هنری ترغیب شوند.

رییس انجمن مجسمه‌سازان پیشنهاد کرد بخشش‌های مالیاتی به خریداران آثار هنری تعلق گیرد و سیاست‌های تشویقی از این دست درنظر گرفته شود تا مردم به خرید اثر هنری ترغیب شوند. نگار نادری‌پور در گفت‌وگویی با ایرنا با اشاره به اینکه هنر در دوره پایداری شکوفا می‌شود، اظهار داشت: شرایط ناپایدار اقتصادی و اجتماعی باعث می‌شود که بدترین ضربه به هنر وارد شود و هنرمند نتواند رفتار هنرمندانه از خودش داشته باشد. او گفت که مجسمه‌سازی به خودی خود حرفه ساده‌یی نیست و برای خلق یک اثر مجسمه احتیاج به زمان و مکان و مواد اولیه و مراحل متعدد ساخت وجود دارد و شرایط سخت ناپایدار اقتصادی، زمینه فعالیت برای هنرمندان این عرصه را دشوار می‌کند. نادری‌پور درباره اقتصاد هنر نیز گفت: خرید آثار هنری تاثیر مهمی در رونق اقتصاد هنر دارد و زمینه‌ساز شکوفایی هنر خواهد شد، ولی قانون مرتبط با حمایت از خرید این آثار تاکنون نادیده گرفته شده و به آن عمل نشده که امیدواریم به آن توجه شود. این هنرمند یادآور شد: با نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم رایزنی‌هایی داشتیم تا برای خرید آثار هنری، ضمانت اجرایی در نظر گرفته شود و اینکه الزام‌آوری این قانون، کافی نیست و باید بقیه دستگاه‌ها نیز کمک کنند تا به شرایط مناسب برسد. او با اشاره به برنامه‌های سال 96 انجمن مجسمه‌سازان بیان کرد: هفتمین بی‌ینال (دوسالانه) مجسمه‌سازی بعد از 6 سال وقفه در سال 96 برگزار شد و یکی از مهم‌ترین اتفاقات تجسمی کشور رقم خورد.

نادری‌پور اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که در انجمن مجسمه‌سازان اتفاق افتاد تشکیل مجمع فوق‌العاده و تغییر اساسنامه بود، بیشتر از 10سال بود که هیات‌مدیره‌ها به دنبال تحقق آن بودند و ما توانستیم آن را تغییر دهیم و باتوجه به نیازهای جامعه مجسمه‌سازان، تغییرات در اساسنامه اعمال شد و مواردی را گنجانیدیم که امیدوارم با اجرای آن به بهتر شدن شرایط مجسمه‌سازان منجر شود. رییس انجمن مجسمه‌سازان، برگزاری دومین رویداد زیر گنبد کبود با مشارکت بچه‌های کار و توان‌یاب را از دیگر برنامه‌های اجرا شده این انجمن یاد کرد و گفت: در این رویداد تلاش کردیم تا از زاویه دیگر به مشکلات این بچه‌ها نگاه شود به این معنا که شاید این بچه‌ها همیشه نیاز به بازارهای خیریه و مالی ندارند بلکه حضورشان در مکانی مثل گالری و مشارکت در پروسه خلق اثر هنری جزو نیازهایشان است که دیده نمی‌شود. نادری‌پور در ادامه گفت: با وجود همه این برنامه‌ها، سال گذشته را سال موفقی به لحاظ مالی برای مجسمه‌سازان ارزیابی نمی‌کنم و شرایط سخت مالی و فشار آن در عرصه هنر گویا بود. او با بیان اینکه حضور مجسمه‌ساز مستقل روز به روز سخت‌تر می‌شود، گفت: باید به بی‌ینال پر و بال دهیم چون مجسمه‌سازان زیادی هستند که با وجود همه این فشارها ایستادگی می‌کنند و رفتار و منش هنرمندانه خود را ارائه می‌دهند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران