شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119590 | |

به گزارش این روزنامه مناقشه امریکا و چین سبب بروز بحران‌های بسیاری در سایر زمینه‌های تجاری و اقتصادی شده است. طبق این گزارش، با ادامه مناقشه تجاری بین پکن و واشنگتن،

 سان‌دی مورنینگ پست:

 به گزارش این روزنامه مناقشه امریکا و چین سبب بروز بحران‌های بسیاری در سایر زمینه‌های تجاری و اقتصادی شده است. طبق این گزارش، با ادامه مناقشه تجاری بین پکن و واشنگتن، بازارهای جهانی همچنان شاهد نوسانات بیشتری هستند. آن طور که در این روزها گفته شده، چین اعلام کرد آماده در پیش گرفتن اقدامات شدید تلافی‌جویانه است. این روند پس از آن آغاز شد که دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا تهدید کرد، تعرفه‌هایی بر کالاها و محصولات چینی به ارزش صد میلیارد دلار اعمال خواهد کرد. به گفته کارشناسان، حتی اگر تهدیدها در ارتباط با اعمال تعرفه‌های گمرکی به واقعیت تبدیل نشود، اما لفاظی‌های دو کشور سبب شده است بازارها دچار نوسان شود. روز جمعه ارزش سهام داوجونز در یک مقطع حتی 700درجه کاهش یافت. آن طور که گفته شده، دولت ترامپ می‌خواهد مشکل کمبود تجاری ایالات متحده را با چین حل کند که می‌گویند سالانه صدها میلیارد دلار برای امریکا هزینه دارد. از این‌روست که رییس‌جمهور ترامپ کشورش را به سوی یک جنگ تجاری پرهزینه و پردست‌انداز با بزرگ‌ترین شریک تجاری و دومین اقتصاد بزرگ جهان هدایت می‌کند. آن طور که در این گزارش گفته شده، سارا هاکبی سندرز معاون مطبوعاتی کاخ سفید در سخنانی گفت: «می‌دانیم که ممکن است، نوساناتی رخ دهد اما در عین حال رییس‌جمهور اعلام کرده است دیگر کافی است. چین باید به این روند غیرقانونی و ناعادلانه پایان دهد.» همچنین خبرها حاکی از آن است که بازار نیویورک تعطیل شد اما اکنون کسی نمی‌داند این مناقشه به کجا خواهد انجامید.

 واشنگتن‌‌پست:

بسیاری از نشریات دیروز از درخواست ترامپ برای خروج نیروهای امریکایی از سوریه خبر دادند. طبق گزارش واشنگتن‌پست، رییس‌جمهوری این کشور خواستار خروج نیروهای کشورش از سوریه پیش از برگزاری انتخابات کنگره در ماه نوامبر شده است. آن طور که گفته شده بود، دونالد ترامپ اعلام کرده بود که نیروهای امریکایی به زودی سوریه را ترک خواهند کرد و واشنگتن اجازه می‌دهد دیگر طرف‌ها به حل بحران سوریه بپردازند. او بر این باور بود که امریکا، هزینه‌های بسیاری برای حضور نظامی در سوریه متحمل شده و در صورتی که کشورهای دیگر خواهان حضور امریکا در حل بحران سوریه هستند، باید هزینه‌های این حضور را پرداخت کنند اما پس از این ترامپ در تازه‌ترین صحبت خود اعلام کرد که 100 درصد پس از شکست داعش سوریه را ترک خواهیم کرد. ما داعش را با سرعتی بالا در هم شکستیم. این خبرها در حالی منتشر شده که منابع عالی‌رتبه در کاخ سفید که نخواستند نامشان فاش شود، گزارش داد: دونالد ترامپ رییس‌جمهور این کشور هنوز دستور رسمی در خصوص خروج نیروهای نظامی کشورش از سوریه صادر نکرده و نیز جدول زمانی برای خروج این نیروها برای افکار عمومی ارائه نکرده است. طبق آمار پنتاگون در دسامبر گذشته حدود 2000سرباز امریکایی در سوریه حضور دارند. گفته شده که امریکا رهبری ائتلاف ضد داعش متشکل از 60کشور را بر عهده داشته و این ائتلاف در طول چهار سال گذشته حملات هوایی را علیه پایگاه‌های داعش در عراق و سوریه انجام می‌دهد. واشنگتن از نیروهای عضو حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ‌.ی‌.د) در مبارزه با داعش در سوریه حمایت می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران