شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119587 | |

افشین هاشمی نمایشی را درباره برهه‌یی خاص از زندگی محمدرضاشاه پهلوی در تئاتر شهر به صحنه می‌برد.

افشین هاشمی نمایشی را درباره برهه‌یی خاص از زندگی محمدرضاشاه پهلوی در تئاتر شهر به صحنه می‌برد.

هاشمی که این روزها نمایش کمدی موزیکال «شیرهای خان‌بابا سلطنه» را در تئاتر شهرزاد روی صحنه دارد و قرار است نمایش دیگری را با نام «پرواز به تاریکی» از ۲۶فروردین ‌ماه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر اجرا کند به ایسنا می‌گوید: این نمایش چند سال قبل در تماشاخانه «آو» به صحنه رفت ولی این ‌بار با گروه بازیگران جدید اجرا می‌شود. او که علاوه بر کارگردانی و نویسندگی در این نمایش بازی هم خواهد کرد پیش از این در سال ۸۳ «پرواز به تاریکی» را در تالار ارشاد آبادان نمایشنامه‌خوانی کرده بود و بعد در آبان و آذر ماه سال ۹۰ آن را برای اجرا در جشنواره تئاتر فجر آماده کرد که پذیرفته نشد، گرچه در همان زمان بنیاد ادبیات نمایشی در دهمین جشن سالانه خود، متن «پرواز به تاریکی» را به عنوان یکی از متون برگزیده سال انتخاب کرد.

به گفته هاشمی خیال این نمایش بین فروردین ۱۳۳۷و آبان سال ۱۳۳۸ یعنی در فاصله زمانی پس از جدایی شاه از ثریا و پیش از ازدواج با فرح می‌گذرد.

طبق «روزشمار تاریخ ایران؛ از مشروطه تا انقلاب اسلامی» نوشته باقر عاقلی در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۳۶ اعلامیه دربار مبنی بر تصمیم جدایی بین محمدرضا پهلوی و ثریا اسفندیاری‌بختیاری انتشار یافت. یک ماه بعد شاه، ثریا اسفندیاری را طلاق داد و وزیر دادگستری وقت ماموریت یافت تا اسناد امضا شده طلاق را در آلمان تسلیم ثریا کند. سپس در اول آذر ماه سال ۱۳۳۸ مراسم نامزدی شاه و فرح دیبا انجام گرفت و ۲۹ آذر همان سال نیز مراسم عقد و ازدواج برگزار شد.

 البته در این نمایشنامه به اتفاقات دیگری پیش از این ماجراها نیز اشاره شده است ازجمله لایحه سازمان اطلاعات و امنیت کشور که در تاریخ ۱۰بهمن سال ۱۳۳۵ به تصویب مجلس سنا رسید و یک ماه بعد هم با وجود اینکه رضاعلی دیوان‌بیگی و ابراهیم خواجه‌نوری از دولت خواستند چنین سازمانی را در ایران تشکیل ندهد، مجلس شورای ملی بدون بحث و مخالفت تشکیل این سازمان را تصویب کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران