شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به افزایش صادرات امریکا به چین در سال 2017

| کدخبر: 119583 | |

در هفته گذشته، دونالد ترامپ دستوری صادر کرد که براساس آن، نماینده تجاری امریکا باید امکان افزایش بیشتر تعرفه‌های گمرکی برای کالاهای چینی را به میزان صد میلیارد دلار مورد مطالعه قرار دهد.

گروه گوناگون

در هفته گذشته، دونالد ترامپ دستوری صادر کرد که براساس آن، نماینده تجاری امریکا باید امکان افزایش بیشتر تعرفه‌های گمرکی برای کالاهای چینی را به میزان صد میلیارد دلار مورد مطالعه قرار دهد. دولت چین نیز در مقابل این احتمال واکنش نشان داده و سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرد در صوررتی‌که امریکا بدون توجه به مخالفت چین و جامعه بین‌المللی همچنین بر تصمیم خود درباره اعمال تعرفه‌های گمرکی اصرار بورزد، چین نیز با هر هزینه‌یی آماده مبارزه در این جنگ تجاری خواهد بود. این تهدیدات در صورتی بیان شده که وزیر خزانه‌داری امریکا در پی اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه از سوی واشنگتن و پکن، ضمن استقبال از گفت‌وگو با چین در این باره، جنگ تجاری با این کشور را محتمل دانست. بسیاری از مقامات سیاسی و تحلیلگران اقتصادی نیز امریکا را بازنده اصلی این جنگ تجاری احتمالی می‌دانند. تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده از افزایش صادرات امریکا به چین نیز این موضوع را تایید می‌کند؛ چراکه این گزارش‌ها نشان می‌دهد که صادرات امریکا به چین، سال گذشته میلادی در مقایسه با سال 2016 افزایش قابل‌توجهی داشته و اعمال تعرفه بر این کالاها از سوی چین شکست بزرگی برای امریکا به‌شمار می‌رود. این درحالی است که دونالد ترامپ افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی چین را راهی مناسب برای کاهش کسری تجاری امریکا می‌داند. از طرفی، منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا تعدیل تراز منفی تجاری امریکا با چین را به نفع دو کشور توصیف کرد.

تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که در سال میلادی گذشته، صادرات محصولات از امریکا به چین افزایش قابل‌توجهی یافته است. براساس این گزارش، ارزش کل صادرات تجهیزات هوافضا از امریکا به چین در سال 2016 حدود نزدیک به 15میلیارد دلار بود که در سال 2017 تا مرز 16میلیارد دلار رسید. این درحالی است که کارشناسان بر این باورند چین در تولید ماهواره و تجهیزات هوافضا تنها به منابع و ظرفیت‌های ملی تکیه می‌کند. علاوه بر آن محصولات مختلف این کشور در حال عرضه در بازارهای جهانی است و محصولات امریکایی کار دشواری برای رقابت با آنها دارند. با این ‌حال، صادرات تجهیزات هوافضا از امریکا به چین از سال 2016 تا 2017، با افزایش 11.6درصدی روبه‌رو بوده است.

طبق بسیاری از گزارش‌های منتشر شده، مهم‌ترین تولیدات صنعتی امریکا را فولاد، وسایل نقلیه موتوری، نفت خام و تجهیزات هوافضا و ارتباطاتی تشکیل می‌دهد. آن‌طور که در تازه‌ترین آمار نیز منتشر شده، در میان محصولات صادر شده از امریکا به چین وسایل‌ نقلیه موتوری ارزش بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. طبق آمار، در سال 2016 ارزش صادرات وسایل ‌نقلیه موتوری از امریکا به چین حدود 7میلیارد دلار بوده که در سال 2017 با 21.1درصد افزایش به 10 میلیارد دلار رسید. صادرات قطعات نیمه‌رسانا و الکتریکی نیز از امریکا به چین از سال 2016 تا 2017 با افزایشی 3درصدی روبه‌رو بود.

آن‌طور که در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده، چین دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت خام جهان به‌شمار می‌رود. طبق آمار منتشر شده، امریکایی‌ها در سال 2017 بیش از یک میلیون تن نفت خام به چین صادر کردند که این میزان از حجم صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افزایش 373.3درصدی روبه‌رو بود. آن‌طور که گفته شده، در سال 2016 ارزش صادرات نفت‌ و گاز از امریکا به چین حدود یک‌میلیارد دلار بوده که در سال 2017 به حدود 7 میلیارد دلار رسید. به گفته تحلیلگران بازار، افزایش واردات نفت چینی‌ها از امریکا در راستای تنوع بخشیدن به تامین‌کنندگان نفتی آنهاست و پیش‌بینی می‌شود صادرات نفت امریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ میلادی به‌دلیل افزایش تولید نفت امریکا افزایش داشته باشد.

در ادامه این گزارش، گفته شده که صادرات زباله و ضایعات، تجهیزات ناوبری، پزشکی و اندازه‌گیری از امریکا به چین در سال 2017 با افزایش روبه‌رو بوده است. همچنین طبق آمار، امریکا در سال 2017 صادرات مواد شیمیایی پایه، رزین، پلاستیک و فیبر مصنوعی را به چین حدود 6 تا 15درصد افزایش داده است. آن‌طور که در این گزارش گفته شده، صادرات داروها و تجهیزات صنعت داروسازی نیز با افزایشی 20.7درصدی روبه‌رو بوده است. در این میان،تنها حجم صادرات دانه‌های روغنی و حبوبات از امریکا به چین در سال 2017 کاهش یافته است. طبق آمار، در سال 2016، صادرات این محصولات از امریکا به چین، ارزشی بیش از 15 میلیارد دلار داشت که در سال 2017، با 11.6 درصد کاهش حدود 14 میلیارد دلار شد. آن‌طور که گفته شده، سیاست‌های جدید تجاری ترامپ که اعتراض کشورهای طرف تجارت با امریکا را در پی داشته، علاوه بر افزایش نگرانی‌ها از آغاز جنگ تجاری با چین، بر عملکرد بازارهای بورس نیویورک نیز تاثیر گذاشته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران