شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119082 | |

پس از اخراج جیمز کومی از اف‌بی‌آی، مک‌کیب مشاور او جمعه شب از سوی جف سشنز دادستان کل دولت ترامپ اخراج شد. طبق گزارش صفحه اول واشنگتن‌پست،

 واشنگتن‌پست:

پس از اخراج جیمز کومی از اف‌بی‌آی، مک‌کیب مشاور او جمعه شب از سوی جف سشنز دادستان کل دولت ترامپ اخراج شد. طبق گزارش صفحه اول واشنگتن‌پست، مک‌کیب در حالی اخراج شد که سشنز در گزارشی گفته بود که از نظر او مک‌کیب فاقد «صداقت» نزد بازرسان بوده و اطلاعات غیرمجاز در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. پس از آن مدیر سابق پلیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) ضمن انتقاد شدید از رییس‌جمهوری کشورش متعهد شد که افشاگری‌های قریب‌الوقوعش به مردم امریکا اجازه خواهد داد تا خودشان قضاوت کنند که چه کسی شریف و محترم است و چه کسی نیست. به دنبال این ماجرا ترامپ بار دیگر در توییتر خود اف‌بی‌آی را مورد هجوم قرار داد. به گزارش واشنگتن‌پست دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا در توییتی بعد از اخراج اندرو مک‌کیب معاون سابق مدیر اف‌بی‌آی گفت: «بسیاری اکنون متوجه وجود مدارکی از فساد در عالی‌ترین سطوح اف‌بی‌آی شده‌اند. ترامپ در یک توییت دیگر نیز جیمز کومی معاون سابق اف‌بی‌آی را که از شرکای نزدیک به مک‌کیب بوده و سال گذشته میلادی توسط ترامپ اخراج شد، مورد حمله قرار داد. آن طور که گفته شده، اندرو مک‌کیب در مصاحبه‌یی از خودش دفاع کرد و برکناری‌اش را تلاشی برای تضعیف تحقیقات رابرت مولر خواند. این در حالی است که مک‌کیب یک شاهد احتمالی در تحقیقات رابرت مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا محسوب می‌شود.»

 نیویورک‌تایمز:

داستان‌های کمپین انتخاباتی ترامپ هر روز وارد مرحله‌یی جدید می‌شود. آن طور که دیروز در گزارش‌ صفحه اول نیویورک تایمز نوشته شد، اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر فیس‌بوک در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. در این گزارش، دادستان کل ایالت ماساچوست امریکا از آغاز تحقیقات درباره یک شرکت مشاور مرتبط با ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ خبر داده است. به گزارش نیویورک‌تایمز، «کمبریج آنالیتیکا» یک شرکت امریکایی تحلیل داده‌ها که با دانشگاه کمبریج بریتانیا ارتباطی ندارد، جزئیات حساب‎های حداقل ۵۰ میلیون کاربر فیس‎بوک را به‌طور غیرمجاز به دست آورده است. فیس‎بوک روز جمعه (۱۶ مارس) حساب کاربری این شرکت را به‌طور موقت بست. «کمبریج آنالیتیکا» و فیس‎بوک تاکید دارند که خلافی مرتکب نشده‎اند. الکساندر نیکس بنیانگذار «کمبریج آنالیتیکا» است اما مالک اصلی آن رابرت مرسر میلیاردر جمهوری‌خواه است که از دونالد ترامپ حمایت می‌کند. این شرکت در گذشته زیر نظر استیو بنن مشاور سابق ترامپ فعالیت می‎کرد و در کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم فعال بود. الکساندر کوگن متهم است که داده‌های جمع‌آوری کرده را به طور غیرقانونی به «کمبریج آنالیتیکا» فروخته که از آن برای بهتر هدف قرار دادن شهروندان امریکا با آگهی‌های تبلیغاتی انتخاباتی استفاده کرده است. به دنبال انتشار این خبر، فیس‎بوک اپلیکیشن یاد شده را یک کلاهبرداری خواند و آن را مسدود کرد. فیس‌بوک همچنین حساب کاربری الکساندر کوگن را بست. حداقل ۲۶۵هزار نفر آن اپلیکیشن را به‌طور مستقیم دریافت کرده بودند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران