شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118607 | |

پنج ماه پیش بود که گورستان تاریخی «خالد نبی» در استان گلستان آتش گرفت و بخشی از تاریخ آن خاکستر شد، حالا بعد از پنج ماه نه تنها بخش آتش گرفته ساماندهی نشده،

پنج ماه پیش بود که گورستان تاریخی «خالد نبی» در استان گلستان آتش گرفت و بخشی از تاریخ آن خاکستر شد، حالا بعد از پنج ماه نه تنها بخش آتش گرفته ساماندهی نشده، ‌بلکه از سنگ قبرهای این آرامستان که در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است، برای استحکام‌بخشی کانکس نگهبانی و راه انداختن منقل کباب استفاده می‌شود.

 از طرف دیگر اتصال سنگ قبرها در زمین به بدترین شکل ممکن با استفاده از ملات غیربومی در زمین هم معضل دیگری است که خالد نبی را به آستانه نابودی می‌کشاند. این وضعیت در حالی است که شهریور 96 بعد از آتش‌سوزی در این گورستان اعلام شد تفاهمنامه‌یی در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالد نبی با هدف تامین نگهبان به‌صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در داخل محوطه براساس الگوی علمی تاریخی انجام شود، همچنین فنس‌کشی انجام شده و یکسری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت گیرند اما نه تنها هیچ کدام از این اتفاقات رخ نداد بلکه نابسامانی هر روز بیشتر هم می‌شود آن هم در شرایطی که نام گورستان خالد نبی به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران در مجلات معتبر خارجی ثبت شده و آمار بازدید‌کنندگان خارجی آن زیاد است، همچنین روستای «گچی‌سو بالا» که گورستان خالد نبی در آن قرار دارد، منطقه نمونه گردشگری هم محسوب می‌شود. صالح حمیدزاده دهیار روستای «گچی‌سو بالا» درباره این موضوع به ایسنا می‌گوید: «افزایش زائران به این روستای تاریخی در طول سال‌های گذشته بسیار زیاد بوده است، دهیاری نیز تاکنون موفق شده با ایجاد اقامتگاهی فقط سالانه به ۲۰۰هزار گردشگر و مسافر امکانات بدهد. با وجود این ثبت ملی فقط فنس‌کشی یا برق‌کشی برای یک محوطه تاریخی نیست، این کار دردی را دوا نمی‌کند. نخست باید دو نفر به‌صورت شیفتی و به‌طور مداوم از این محوطه تاریخی و گسترده محافظت کنند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران