شماره امروز: ۵۴۷

معرفی شهرهایی با بالاترین درآمد سالانه برای نیروی کار مهاجر

| کدخبر: 118051 | |

گروه گوناگون در سال‌های اخیر مهاجرت با رشد قابل توجهی روبه‌رو بوده است. طبق گزارش‌های منتشر شده در چند سال گذشته به دلیل بحران‌ و جنگ‌های داخلی به‌خصوص در

 گروه گوناگون   در سال‌های اخیر مهاجرت با رشد قابل توجهی روبه‌رو بوده است. طبق گزارش‌های منتشر شده در چند سال گذشته به دلیل بحران‌ و جنگ‌های داخلی به‌خصوص در خاورمیانه و عراق، سوریه و افغانستان مهاجرت شتاب بیشتری داشته است؛ به‌طوری که بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر با چالش‌های بسیاری مواجه شده‌اند. مهم‌ترین معضلات ایجاد شده ناشی از مهاجرت مربوط به اشتغال مهاجران است. هرچند که در میان مهاجران افراد متخصص بسیاری نیز دیده می‌شود، اما رشد جمعیت مهاجران و از طرفی هجوم مهاجران غیرقانونی، اشتغال‌زایی آنها را با مشکل روبه‌رو کرده است. علاوه بر مهاجرت‌های اجباری ناشی از جنگ و درگیری‌های نظامی در برخی کشورها سال‌هاست که به ‌دلیل معضلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بسیاری از افراد سرزمین خود را به قصد ساختن آینده‌یی بهتر ترک کرده و مهاجرت می‌کنند. از طرفی در بسیاری کشورها پذیرش نیروی کار از میان مهاجران برای صاحبان مشاغل صرفه اقتصادی بیشتری دارد؛ چرا که در برخی کشورها کارفرمایان برای به‌کارگیری مهاجران ملزم به رعایت قوانین جهانی کار نیستند. این موضوع در سال‌های اخیر علاوه بر آنکه برای نیروهای کار داخلی چالش‌های بسیاری ایجاد کرده، از طرفی منجر به تخلفاتی نیز شده است. آن‌طور که در بسیاری از گزارش‌ها گفته شده، برخی کشورها به‌خصوص کشورهای اروپایی به دلیل صرفه اقتصادی، به‌صورت غیرقانونی نیروی کار وارد کرده و از آنها برای انجام امور غیرتخصصی با هزینه‌یی کمتر از نیروی کار داخلی استفاده می‌کنند. با این‌حال برای بسیاری از مهاجران شرایط کار در کشور میزبان نسبت به کشور خودشان ایده‌آل‌تر است. بر این اساس ترجیح می‌دهند در هر شرایطی در کشورهای دیگر به‌دنبال کسب شغل و درآمد باشند.

تازه‌ترین گزارش‌های موسسه سرمایه‌گذاری «اچ‌اس‌بی‌سی» فهرستی از شهرهایی منتشر کرده که در آنها کارگران مهاجر بالاترین درآمد را کسب می‌کنند. بر اساس این گزارش بمبئی نخستین شهری است که مهاجران می‌توانند به‌‌منظور کسب درآمد و آینده‌ روشن کاری آن را انتخاب کنند. آن طور که گفته شده، نیروی کار مهاجر در هند بالاترین میانگین درآمد سالانه را در میان سایر کشورها دریافت می‌کند. طبق آمار منتشر شده از سوی این موسسه که توسط بلومبرگ مورد تحلیل قرار گرفته، کارگران خارجی در بمبئی به‌طور متوسط سالانه حدود 217.200دلار دریافت می‌کنند. آن طور که در این گزارش گفته شده، میانگین جهانی درآمد نیروی کار مهاجر حدود 99.900 دلار اعلام شده است. بر این اساس بمبئی می‌تواند بهترین انتخاب برای کارگران خارجی باشد.

طبق این گزارش سانفرانسیسکو دومین شهر پردرآمد برای کارگران خارجی است که می‌توانند به‌طور متوسط سالانه حدود 207.200 دلار درآمد کسب کنند. آن طور که گفته شده سانفرانسیسکو یکی از مهم‌ترین مراکز مالی امریکا به‌شمار می‌رود. همچنین در بسیاری از گزارش‌‌ها گفته شده که در مناطقی مانند ایالت آریزونا، سیاتل و در سانفرانسیسکو میزان اشتغال در سال‌های اخیر رشد قابل‌ توجهی داشته است.

آن طور که در این گزارش گفته شده، زوریخ سومین شهری است که بیشترین میزان درآمدزایی را برای کارگران خارجی دارد. طبق آمار منتشر شده متوسط درآمد سالانه نیروی کار مهاجر در زوریخ حدود 206.900 دلار است. آن‌طور که گفته شده اقتصاد سوییس اقتصادی پایدار است و پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان سایر کشورها دارد. هرچند که در این کشور رقابت برای یافتن شغل بسیار بالاست، اما کارگران خارجی سهمیه قابل‌توجهی در سوییس دارند.

در این فهرست پس از بمبئی، شانگهای دومین شهر آسیایی پردرآمد برای نیروی کار مهاجر معرفی شده است. در این شهر کارگران خارجی می‌توانند سالانه به‌طور متوسط حدود 202.200 دلار درآمد کسب کنند. همان‌طور که گفته شد، علاوه بر شرایط مناسب کار، سهمیه‌هایی برای کار مهاجران در نظر گرفته است. پنجمین شهر پردرآمد این فهرست برای کارگران خارجی ژنو در سوییس معرفی شده که میانگین درآمد سالانه مهاجران در این شهر حدود 184.900 دلار است.

نیویورک و لس‌آنجلس نیز به ترتیب از دیگر شهرهای پردرآمد برای نیروی کار خارجی معرفی شده‌اند. البته با توجه به طرح ترامپ برای لغو قانون مهاجرتی «داکا» و محدود کردن ورود و اجازه کار مهاجران به نظر می‌رسد این شرایط ایده‌‌آل دستخوش تغییرات بسیاری باشد.

در ادامه این گزارش جاکارتا و هنگ‌کنگ نیز به ترتیب با درآمدهای 152.589دلاری و 148.410 دلاری در رده‌های هشتم و نهم فهرست شهرهای پردرآمد برای مهاجران قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش پاریس به‌ عنوان آخرین شهری معرفی شده که متوسط سالانه درآمد کارگران خارجی بیشتر از میانگین جهانی است.

آن طور که گفته شده، 31 شهر در جهان وجود دارد که کارگران خارجی در آنها سالانه به‌طور متوسط بیش از 100هزار دلار درآمد دارند. در این میان درآمد نیروی کار مهاجر در 10شهری که در این گزارش نام برده شد، بیشتر از میانگین جهانی بوده و در 21 شهر دیگر کارگران خارجی درآمدی پایین‌تر از متوسط جهانی دارند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران