شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117816 | |

نهم اسفند 1286و یک روز پس از انفجار در مقابل کالسکه حامل «محمدعلی شاه» ظفرالسلطنه حاکم تهران به دربار احضار و به دستور شاه تنبیه و به زندان انداخته شد.

نهم اسفند 1286و یک روز پس از انفجار در مقابل کالسکه حامل «محمدعلی شاه» ظفرالسلطنه حاکم تهران به دربار احضار و به دستور شاه تنبیه و به زندان انداخته شد. ظفرالسلطنه همان روز و پیش از رویداد حمله به کالسکه به عنوان وزیر جنگ کابینه نیز معرفی شده بود.

هشتم اسفند به سوی کالسکه محمدعلی شاه قاجار دو بمب دستی پرتاب شد که ضمن آن عده‌یی جلودار و محافظ یمین و یسار کشته شدند اما به خود شاه آسیبی نرسید. محمدعلی شاه از کاخ گلستان عازم باغ دوشان‌تپه در شرق تهران بود که به سوی کالسکه او بمب پرتاب شد.

روز بعد ظفرالسلطنه که در روز حادثه به عنوان وزیر جنگ نیز معرفی شده بود به دربار احضار شد و شاه او را با چوب تنبیه کرد و به زندان انداخت.

ظفرالسلطنه البته بعد از آزادی از زندان در سمت وزیر جنگ کارش را ادامه داد.

عزیزالله میرزا ظفرالسلطنه سردار، پسر جلال‌الدین میرزا پسر پنجاه و هشتم فتحعلی‌شاه قاجار و از نیروهای تعلیم‌ یافته از افسران اتریشی بود. در ابتدا رییس گاردخانه حاج میرزا حسین‌خان مشیرالدوله سپهسالار اعظم و مورد لطف و توجه او بود. علاوه بر ظفرالسلطنه، وجیه‌الله میرزا سپهسالار و میرزا رضاخان مویدالسلطنه گرانمایه نیز مورد توجه حاج میرزا حسین‌خان مشیرالدوله بوده‌اند و پیشرفت‌های هر 3 نفر در ابتدا از ناحیه او بود. ظفرالسلطنه در نظام به تدریج ترقی کرد تا به درجه سرداری رسید. در سال 1304هجری قمری سرتیپ اول و حاکم خلخال شد و از سال 1307قمری یک فوج دیگر نیز ضمیمه ابوابجمعی او شد و در سال 1308ق حکومت خلخال هم دوباره به او واگذار شد و به این مناسبات املاک فراوانی در خلخال برای خود تهیه کرد و از ملاکان درجه یک آن حدود شد. در اواخر عمر تمام املاک و دارایی خود را که از این راه تحصیل کرده بود به کلی از دست داد و به حال فلاکت‌باری افتاد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران