شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117815 | |

طرح آسیب‌شناسی کاخ شمس‌العماره از سوی پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

 

طرح آسیب‌شناسی کاخ شمس‌العماره از سوی پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

منیژه هادیان عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی با اعلام این خبر گفت: طرح آسیب‌شناسی و بازرسی ترموگرافی مادون قرمز کاخ شمس‌العماره از طرح‌های پژوهشی امانی-پیمانی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی با همکاری مجموعه‌ جهانی کاخ گلستان بعد از یک سال به پایان رسید. او افزود: هدف از اجرای این طرح ضمن ارزیابی قابلیت‌های مختلف این روش در مطالعه‌ آثار تاریخی، تشخیص عوامل آسیب‌هایی همچون نم و رطوبت، درزها و شکاف‌ها، فرسودگی سطوح، فرسودگی تاسیسات برقی و مشکلات سیستم سرمایش و گرمایش بوده است.

هادیان اظهار کرد: از این رو در این پروژه طی ۳۶ نوبت و در فصول مختلف گرما و بارش تصویربرداری حرارتی از قسمت‌های مختلف کاخ شامل ساختمان، تجهیزات الکتریکی و مکانیکی صورت گرفت. او گفت: نتایج این طرح در زمینه‌ نقشه‌ خطرات تهدید‌کننده مجموعه‌ کاخ گلستان بسیار ارزشمند است.

هادیان افزود: ترموگرافی یا تصویربرداری حرارتی مادون قرمز یک روش غیرتخریبی و منظم برای جمع‌آوری، ‌ذخیره‌سازی و تحلیل انرژی تابشی مادون قرمز است. به گفته این پژوهشگر، سیستم‌های تصویربرداری مادون قرمز بوده و سیستم تصویربرداری یا دوربین ترموگرافی وسیله‌یی است که توانایی اندازه‌گیری و نمایش محدوده‌ خاصی از امواج مادون قرمز در محدوده ۱۵-۸ (یا۱۴-۷) میکرومتر را دارد.

او اظهار کرد: اجسامی که دمای بالاتر از صفر مطلق دارند، این امواج را از خود ساطع می‌کنند و شدت ساطع شدن این امواج متناسب با دمای جسم است بنابراین یک ترموگرام یا تصویرحرارتی، تصویری است که نقشه‌ توزیع سطوح مختلف انرژی تابشی مادون قرمز را از سطحی از جسم که قابل مشاهده است، نشان می‌دهد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران