شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117176 | |

مرتضی رزاق‌کریمی با انتقاد از اینکه داوران جشنواره ملی فیلم فجر برای داوری آثار مستند و انیمیشن در کنار آثار داستانی توجیه نشده بودند، تاکید کرد می‌توان سیمرغ مستند را احیا کرد.

مرتضی رزاق‌کریمی با انتقاد از اینکه داوران جشنواره ملی فیلم فجر برای داوری آثار مستند و انیمیشن در کنار آثار داستانی توجیه نشده بودند، تاکید کرد می‌توان سیمرغ مستند را احیا کرد.

معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به حاشیه‌های داوری آثار حاضر در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر و اینکه دو فیلم مستند بخش مسابقه توسط داوران دیده شده ولی داوری نشده است، گفت: قبل از هر چیز اجازه دهید از نیمه پر به مساله حضور آثار مستند و انیمیشن در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر نگاه کنیم. همانطور که در اختتامیه جشنواره از منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما شنیدیم فیلم‌های مستند در میانه جدول آرای مردمی قرار داشتند که چنین امری با توجه به اینکه جشنواره فیلم فجر بیشتر به سینمای داستانی توجه می‌کند، اتفاق مهمی است. این تهیه‌کننده مستند به مهر گفت: جشنواره‌های معتبر دنیا محلی برای ارزیابی فرهنگی آثار سینمایی است نه محلی برای تعریف و تمجید از سلبریتی‌ها. ضمن احترام به همه چهره‌های شاخص سینمای داستانی باید بگویم که جشنواره محلی برای تجلیل از سینمای تجاری نیست.

او ادامه داد: معتقدم گامی که در این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر برداشته شد بسیار خوب بود اما سخن بعضی از اعضای محترم هیات داوران که گفتند نمی‌توان آثار مستند و داستانی را در کنار هم داوری کرد، نشان می‌دهد که داوران محترم برای این امر توجیه نشده بودند که در این دوره جشنواره بخش مسابقه صرفا به عناصر نمایشی محدود نخواهد بود.

رزاق‌کریمی در پایان گفت: متاسفانه هنوز زمینه لازم برای داوری سینمای مستند در کنار سینمای داستانی شکل نگرفته است و به نظر می‌رسد نیاز به گفت‌وگوهای کارشناسانه بیشتری هست. با توجه به ظرفیت نمایش فیلم‌های مستند در این دوره از جشنواره می‌توان با حفظ سیمرغ‌های سینمای مستند مانند دوران گذشته ۲ فیلم مستند نیز برای نمایش عمومی و رقابت اصلی انتخاب کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران